eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo administracyjneUstawa o dokumentach paszportowych - zmiany

Ustawa o dokumentach paszportowych - zmiany

2013-01-17 11:44

Ustawa o dokumentach paszportowych - zmiany

Paszport © whitelook - Fotolia.com

W dniu 17 stycznia 2013 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. z 2012 r., poz. 1415, dalej "nowelizacja"), której głównym celem jest umożliwienie składania wniosków o paszport w dowolnym urzędzie wojewódzkim, uproszczenie zasad wydawania drugiego paszportu oraz rozszerzenie katalogu przypadków, w których możliwe jest wydanie paszportu tymczasowego.

Przeczytaj także: Rok 2013 - łatwiejszy meldunek i uzyskanie paszportu

W dotychczasowym stanie prawnym, paszporty oraz paszporty tymczasowe wydawał w kraju wojewoda właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca, wojewoda właściwy ze względu na ostatnie miejsce stałego pobytu wnioskodawcy. Nowelizacja wprowadza w tym zakresie istotną zmianę dla obywateli, ponieważ od dnia jej wejścia w życie będzie można składać wnioski o paszport i paszport tymczasowy w dowolnym urzędzie wojewódzkim na terytorium całego kraju, bez względu na miejsce stałego pobytu wnioskodawcy (np. w miejscu jego aktualnego pobytu). Natomiast za granicą polskie paszporty będą wydawane, tak jak dotychczas, przez konsula.

Należy zaznaczyć, że nowelizacja nie wprowadza zmian w samej procedurze wydawania paszportów i paszportów tymczasowych. Tak jak dotychczas, dokumenty paszportowe będą wydawane na wniosek osoby pełnoletniej, po przedłożeniu odpowiednich dokumentów, pobraniu danych biometrycznych wnioskodawcy (np. odcisków palców) oraz uiszczeniu należnej opłaty (chyba że przysługuje zwolnienie z takiej opłaty). Niewątpliwie jednak, umożliwienie składania wniosków o paszport lub paszport tymczasowy w dowolnym urzędzie wojewódzkim jest pozytywną zmianą, korzystną dla wielu obywateli ubiegających się o uzyskanie dokumentów paszportowych.

fot. whitelook - Fotolia.com

Paszport

Nowelizacja przewiduje rozszerzenie katalogu przypadków, w których możliwe będzie wydanie paszportu tymczasowego.


Kolejną istotną zmianą wprowadzoną przez nowelizację jest uproszczenie zasad wydawania drugiego paszportu. Dotychczasowe przepisy powierzały zadanie wydawania drugiego paszportu w całości ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, co dla obywatela oznaczało konieczność złożenia wniosku o drugi paszport w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie (niezależnie od miejsca zamieszkania wnioskodawcy w kraju lub za granicą). Nowelizacja przewiduje natomiast, że minister właściwy do spraw wewnętrznych będzie od tej pory jedynie organem właściwym do wydania decyzji w przedmiocie wyrażenia zgody lub odmowy wyrażenia zgody na wydanie drugiego paszportu. Natomiast wniosek o wydanie drugiego paszportu będzie można złożyć już do dowolnie wybranego urzędu wojewódzkiego, a za granicą do konsula. Jednocześnie nowelizacja przewiduje, że decyzja ministra właściwego do spraw wewnętrznych o zgodzie na wydanie drugiego paszportu wygaśnie, jeżeli wniosek o wydanie paszportu nie zostanie złożony w ciągu 3 miesięcy od dnia wydania tej decyzji.

Oprócz powyższego, nowelizacja przewiduje także rozszerzenie katalogu przypadków, w których możliwe będzie wydanie paszportu tymczasowego. Dotychczas paszport tymczasowy był wydawany w kilku wyjątkowych sytuacjach (np. w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny). Od dnia wejścia w życie nowelizacji wydanie paszportu tymczasowego będzie także możliwe w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z prowadzeniem działalności zawodowej. Jest to zmiana korzystna zwłaszcza z punktu widzenia osób często wyjeżdżających zagranicę w sprawach służbowych lub biznesowych. Brak możliwości wyjazdu z powodu braku ważnego paszportu bywał bowiem do tej pory niekiedy poważnym utrudnieniem dla takich osób. Wprowadzoną zmianę należy zatem ocenić pozytywnie, ponieważ uwzględnia ona realia związane z coraz częstszymi we współczesnym świecie podróżami w sprawach zawodowych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: