Postępowanie upadłościowe: terminy przedawnienia zobowiązań
2012-11-22 00:20
Przeczytaj także: Postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu
4. Termin przedawnienia
Jeżeli zgłoszona wierzytelność została umieszczona na liście wierzytelności po zakończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego, wyciąg z zatwierdzonej przez sędziego komisarza listy wierzytelności, zawierający oznaczenie wierzytelności oraz sumy otrzymanej na jej poczet przez wierzyciela, jest tytułem egzekucyjnym przeciwko upadłemu (art. 264 ust. 1 puin). W takiej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 125 § 1 kc, zgodnie z którym roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem 10 lat, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy.
W związku z tym termin przedawnienia wierzytelności umieszczonej na liście wierzytelności będzie wynosił 10 lat.
Po prawomocnym zakończeniu postępowania upadłościowego wierzyciel może w ciągu 10 lat wszcząć przeciwko upadłemu egzekucję pod następującymi warunkami, które muszą zajść łącznie:
- wierzyciel zgłosił swoją wierzytelność w toku postępowania upadłościowego,
- zgłoszona wierzytelność została umieszczona na liście wierzytelności,
- wierzyciel nie uzyskał zaspokojenia w postępowaniu upadłościowym.
Jeżeli zgłoszonej wierzytelności odmówiono uznania (czyli nie umieszczono na liście wierzytelności), wtedy zastosowanie znajdzie „podstawowy” termin przedawnienia konkretnego roszczenia, wynikający albo z przepisu ogólnego, tj. art. 118 kc (10-letni albo 3-letni termin przedawnienia), albo z przepisów szczególnych, np. 2-letni termin przedawnienia przy sprzedaży między przedsiębiorcami.
Wierzyciel, w toku postępowania upadłościowego, nie uzyska bowiem „orzeczenia sądu stwierdzającego istnienie oraz wysokość jego roszczenia” (art. 125 § 1 kc). Wówczas zgodnie z art. 263 puin wierzytelność, której uznania odmówiono w całości lub w części, może być dochodzona przeciwko upadłemu po umorzeniu lub zakończeniu postępowania upadłościowego. Wskutek zgłoszenia wierzytelności bieg przedawnienia został przerwany, a po zakończeniu postępowania upadłościowego termin ten będzie biegł na nowo i będzie to termin z art. 118 kc lub z przepisów szczególnych.
Podstawa prawna:
- art. 236 ust. 1, art. 263 Prawa upadłościowego i naprawczego,
- art. 124 § 1, art. 125 § 1, art. 118 Kodeksu cywilnego.
Więcej informacji o zmianach przepisów przydatnych w zarządzaniu spółką z o.o. oraz o tym jak zyskać bezpieczeństwo na stanowisku członka zarządu, znajdziesz w poradniku "Doradca Prezesa spółki z o.o."
1 2
oprac. : Anna Żak / Doradca Prezesa spółki z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)