Dla kogo pomoc publiczna?
2012-10-25 00:10
Przeczytaj także: Pomoc publiczna 2007-2013: kierunki
W sposób bardziej skomplikowany przebiega procedura związana z notyfikacją Komisji Europejskiej, która wdrażana jest wtedy gdy nie można zastosować pomocy de minimis lub pomocy w zakresie wyłączeń grupowych. Niezbędnym w tym celu jest złożenie wniosku do Komisji Europejskiej za pośrednictwem UOKiK, . który dokonuje wstępnego badania i oceny. Jeżeli UOKiK uzna, że planowana pomoc jest zgodna z przepisami - przesyła wniosek do KE, jeśli jednak zwróci nam wniosek stwierdzając, iż jest niezgodna, przedsiębiorca nie jest związany taką opinią i może wnieść o przesłanie takiego wniosku do KE niezależnie od stanowiska UOKiK. Teoretycznie procedura notyfikacji przed KE trwać powinna nie dłużej niż 2 miesiące od wpłynięcia kompletnego wniosku, jednakże w przypadku pojawienia się uchybień procedura może przedłużyć się nawet do 18 miesięcy, gdyż Komisja może zażądać dodatkowych szczegółów, nakładać kolejne obowiązki (KE zapytuje wtedy zainteresowane państwa Członkowskie o wyrażanie swoich opinii w sprawie). Cała procedura może zakończyć się zatwierdzeniem, odmową zatwierdzenia, bądź warunkowym zatwierdzeniem (od spełnienia jeszcze dodatkowych warunków będzie zależeć legalności pomocy publicznej) i dopiero wtedy może być podjęta decyzja o przesunięciu środków publicznych na konto przedsiębiorcy.
Warto wspomnieć, że w przyjętym przez Komisję Europejską dnia 29 kwietnia 2009 r. Kodeksie najlepszych praktyk dotyczących przebiegu postępowania w zakresie kontroli pomocy państwa wprowadzono prenotyfikację jako nowy rodzaj postępowania w sprawach dotyczących pomocy publicznej, dodany do standardowej procedury kontroli pomocy państwa. Zgodnie z kodeksem „Postępowanie prenotyfikacyjne, które jest prowadzone między państwem członkowskim a Komisją, nie powinno trwać dłużej niż 2 miesiące. W tym czasie służby Komisji oraz państwa członkowskie mają możliwość nieformalnego i poufnego przedyskutowania prawnych i ekonomicznych aspektów dotyczących projektu przyznania pomocy.” To z kolei ma wpłynąć na wyższą jakość notyfikacji i ich lepsze przygotowanie. Od powodzenia postępowania prenotyfikacyjnego Komisja uzależnia możliwość podjęcia decyzji w ciągu 2 miesięcy od daty notyfikacji, bez konieczności wszczynania formalnej procedury dochodzenia.
W końcu czas oczekiwania na pomoc publiczną nadzorowaną przez Komisję Europejską skraca także: uproszczona procedura notyfikacji, która dotyczy prostych spraw jak środki mające wyraźny związek z istniejącymi instrumentami horyzontalnymi lub ustaloną praktyką decyzyjną Komisji. Wymogiem koniecznym zastosowania tej procedury jest spełnienie wszystkich warunków określonych w zawiadomieniu w sprawie uproszczonej procedury, a samo zatwierdzenie pomocy państwa poprzez decyzję w formie uproszczonej będzie możliwe już w ciągu 20 dni roboczych. Dotyczy to jednak wyłącznie przypadków, gdy pomoc jest w sposób oczywisty zgodna z prawem, a państwa członkowskie przekazały w zgłoszeniu wszystkie wymagane informacje. Komisja jest zobowiązana jedynie do sprawdzenia, czy dany środek jest zgodny z obowiązującymi przepisami i praktykami, a także nie korzysta przy tym ze swojej swobody decyzyjnej.
Rafał Szudarek, Aplikant w w Gliwicach
![Duże przedsiębiorstwa z ograniczonymi dotacjami [© ponsulak - Fotolia.com] Duże przedsiębiorstwa z ograniczonymi dotacjami](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/pomoc-publiczna/Duze-przedsiebiorstwa-z-ograniczonymi-dotacjami-116065-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)