Świadectwo pracy: informacja o urlopie ojcowskim
2012-10-08 00:20
Urlop ojcowski w świadectwie pracy © Fotowerk - Fotolia.com
Przeczytaj także: Uprawnienia rodzicielskie 2012
Problematykę treści świadectwa pracy reguluje art. 97 K.p. oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. nr 60, poz. 282 z późn. zm.), dalej rozporządzenie. Jak wynika z regulacji powołanego aktu wykonawczego w świadectwie pracy zamieszcza się m.in. informacje, które są niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego.Do najważniejszych informacji istotnych dla nowego pracodawcy należy zaliczyć dane dotyczące:
- urlopu wypoczynkowego wykorzystanego przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
- urlopu bezpłatnego i podstawy prawnej jego udzielenia,
- urlopu wychowawczego,
- liczby dni, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy,
- wykorzystania w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy, zwolnienia od pracy przewidzianego w art. 188 K.p., a także
- dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia, przewidzianego przepisami prawa pracy.
Znaczenie tych informacji wynika z faktu, iż w przypadku ich braku niektóre z uprawnień mogłyby bezzasadnie zostać powielone w kolejnym zatrudnieniu. Z kolei niepodanie innych mogłoby przykładowo doprowadzić do ustalenia niewłaściwego stażu ogólnego.
fot. Fotowerk - Fotolia.com
Urlop ojcowski w świadectwie pracy
- do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
oprac. : Ubezpieczenia i Prawo Pracy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)