Niemożliwa wypłata dywidendy a depozyt sądowy
2012-07-10 00:15
Przeczytaj także: Wypłata dywidendy w ratach?
Kiedy trzeba złożyć dywidendę do depozytu sądowego?
Sąd rozstrzygając o wniosku wyda zezwolenie i co do zasady dopiero wówczas można złożyć przedmiot świadczenia do depozytu sądowego. Jednak w przypadku świadczenia pieniężnego Państwa spółka może złożyć przedmiot do depozytu równocześnie z wnioskiem. W Państwa przypadku będzie to po prostu oznaczało złożenie dyspozycji przelewu na określonego konto bankowe sądu.
Ważne!
Proszę pamiętać, że o złożeniu przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego powinniście Państwo niezwłocznie powiadomić wierzyciela (wspólnika) w formie pisemnej – aby nie narazić się na odpowiedzialność za szkodę wynikającą z jego niepoinformowania.
Zgodnie z indywidualną interpretacją podatkową wydaną przez Ministra Finansów – Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy 20 lutego 2008 r. (ITPB1/415-649/07/AW) na spółce nie ciąży obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od przekazanych do depozytu sądowego środków pieniężnych.
Podstawa prawna:
- art. 454 § 1 zd. drugie, art. 467 i art. 470 Kodeksu cywilnego,
- art. 692 i art. 693 Kodeksu postępowania cywilnego.
Portal SpolkaZoo.pl - serwis dla członków zarządów spółek z o.o. Praktyczne porady z zakresu prawa handlowego i zarządzania spółką, przydatne wzory dokumentów, informacje o zmianach w prawie.
1 2
oprac. : Marcin Sarna / Portal Spółka z o.o.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)