Zwolnienie dyscyplinarne podczas trwania urlopu
2012-05-10 13:27
Zwolnienie dyscyplinarne © shoot4u - Fotolia.com
Przeczytaj także: Służba cywilna a dyscyplinarka za nietrzeźwość
Pytanie: Pracownica zatrudniona u nas jako główny technolog odwiedziła w firmie w czasie dłuższego urlopu wypoczynkowego koleżankę. Przy okazji dopuściła się kradzieży nakazując jednemu z pracowników zapakowanie do jej samochodu kilku produktów o dużej wartości. Czy możemy zwolnić tę pracownicę dyscyplinarnie?Odpowiedź: Tak, można dyscyplinarnie zwolnić pracownika na urlopie wypoczynkowym.
Urlop nic nie zmienia
Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych zawsze może być przyczyną zwolnienia pracownika dyscyplinarnie, a kradzież niewątpliwie jest takim naruszeniem. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownik przebywał akurat w tym czasie na urlopie. Nie zwalnia go to bowiem z obowiązku dbania o dobro zakładu pracy. Jeśli zatem pracodawca stwierdzi, że pracownik nawet przebywający na urlopie wypoczynkowym działa na szkodę firmy można bez wypowiedzenia rozwiązać z nim umowę o pracę.
fot. shoot4u - Fotolia.com
Zwolnienie dyscyplinarne
Zdaniem Sądu Najwyższego: Przyczyną rozwiązania umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym mogą być szczególnego rodzaju, zawinione uchybienia pracownicze, które spowodowały zagrożenie interesów lub istotną szkodę w mieniu pracodawcy.(wyrok SN z 23 września 1997 r., I PKN 274/97)
Uwaga! Zwolnienie ze skutkiem natychmiastowym nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy (np. o kradzieży).
Przed sądem należy przedstawić dowody
Jeśli pracodawca chce zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym z jego winy musi się upewnić, czy powody, dla których chce to zrobić będzie w stanie udowodnić w ewentualnym sporze sądowym. Wówczas bowiem to pracodawca będzie wykazywał przed sądem, że przyczyna zwolnienia nie była fikcyjna, a pracownik korzystający z urlopu szkodził interesom firmy.
Podstawa prawna:
- art. 52 § 1 pkt 1 i § 2 Kodeksu pracy.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)