Krajowa podróż służbowa
2012-03-02 13:05
Przeczytaj także: Stała delegacja - bez prawa do diet
Należności z tytułu podróży
W związku z podróżą służbową pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów:
- przejazdów,
- noclegów,
- dojazdów środkami komunikacji miejskiej,
- innych udokumentowanych, uzasadnionych wydatków poniesionych w związku z delegacją.
Dieta służbowa ma pokryć zwiększone koszty wyżywienia pracownika w czasie podróży. Obecnie wysokość diety służbowej wynosi 23 zł na dobę.
Doba nie jest tu traktowana zegarowo od godz. 24 w nocy do 12 w południe, ale jako kolejne 24 godziny od momentu rozpoczęcia podróży. Dieta przysługuje za czas od chwili rozpoczęcia podróży do powrotu z podróży.
Krócej niż dobę
W przypadku, gdy podróż służbowa trwa krócej niż dobę i wynosi:
- od 8 do 12 godzin – przysługuje 1/2 diety,
- ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.
W przypadku, gdy podróż trwa dłużej niż dobę, pracownikowi należy się dieta w pełnej wysokości za każdą pełną dobę, natomiast za niepełną, ale rozpoczętą dobę trwającą:
- do 8 godzin – przysługuje 1/2 diety,
- ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Dieta służbowa nie przysługuje w sytuacji, gdy pracownikowi zapewniono całodzienne wyżywienie, czyli co najmniej 3 posiłki dzienne. W przypadku, gdy zapewnimy pracownikowi częściowe wyżywienie (np. 2 posiłki dziennie), i tak należy mu się cała dieta. Nie można zatem pomniejszać wysokości diety np. o koszt zapewnionego śniadania.
Dieta nie przysługuje
Poza tym dieta służbowa nie przysługuje w sytuacji, gdy:
- pracownik jest delegowany do miejscowości, w której stale lub czasowo mieszka,
- pracownik, który przebywa w podróży służbowej trwającej co najmniej 10 dni, przyjeżdża w dniu wolnym od pracy do miejscowości, w której stale lub czasowo mieszka.
Nieopodatkowane i nieoskładkowane
Należności wypłacane pracownikowi z tytułu podróży służbowej do wysokości określonej przepisami dotyczącymi warunków ustalania należności z tytułu podróży służbowej, nie stanowią podstawy do opodatkowania podatkiem dochodowym i oskładkowania.
W przypadku, gdy pracodawca ustali z pracownikiem wyższą kwotę diety służbowej lub ryczałtu za noclegi, niż przewidują to przepisy, wówczas nadwyżka ta traktowana jest jako dochód pracownika, od którego należy zapłacić podatek dochodowy i składki na ubezpieczenia.
Koszty przejazdów
To pracodawca sugeruje, z jakiego środka transportu pracownik powinien skorzystać, wybierając się w delegację. Może to być komunikacja publiczna (pociąg, autobus itp.), samochód służbowy bądź prywatny samochód pracownika.
oprac. : BL Info Polska
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)