Praca na umowę zlecenie na urlopie macierzyńskim
2012-02-03 10:40
Przeczytaj także: Umowa zlecenie: obowiązki zleceniobiorcy a bhp
Pytanie: Jesteśmy Niepublicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w formie Sp. z o.o. Zatrudniamy panią doktor na umowę o pracę, natomiast na dyżury lekarskie pani doktor posiada umowę cywilno prawną (kontrakt) z inną spółką medyczną działającą na terenie szpitala, przy pomocy której lekarz pełni dyżury medyczne w naszym szpitalu. W okresie 2 października 2011 do 18 lutego 2012 r. pani dr przebywa na urlopie macierzyńskim, udzielonym przez szpital (prawdopodobnie zwróci się o urlop dodatkowy - 4 tygodnie). W chwili obecnej chciałaby pełnić dyżury w ramach w/w kontraktu w naszym szpitalu (nadmieniam, że w ramach stosunku pracy przebywa na urlopie macierzyńskim). Czy mając wiedzę o urlopie macierzyńskim możemy dopuścić do pełnienia dyżurów medycznych w naszym szpitalu w ramach umowy kontraktowej?Odpowiedź: Formalnie nie ma przepisów, które zabraniałyby pracownicy pracować na umowę cywilnoprawną podczas urlopu macierzyńskiego.
1. Praca na umowę o pracę u swojego i innego pracodawcy - wykluczona
Celem urlopu macierzyńskiego jest zapewnienie pracownicy okresu odpoczynku i regeneracji sił po odbytym porodzie oraz umożliwienie zaopiekowania się dzieckiem w pierwszym okresie jego życia. Wykonywanie pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego byłoby sprzeczne z podstawowym przeznaczeniem tego urlopu, jakim jest przede wszystkim ochrona zdrowia kobiety. W konsekwencji za niedopuszczalne należałoby uznać zawarcie z własną pracownicą, na czas korzystania z urlopu macierzyńskiego, umowy cywilnoprawnej w celu umożliwienia jej na tej podstawie świadczenia dotychczasowej pracy. Takie działanie pracodawcy naruszałoby przepisy Kodeksu pracy dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem i narażałoby pracodawcę na odpowiedzialność z tytułu popełnienia wykroczenia przeciwko prawom pracownika.
Z powyższych względów należałoby również wykluczyć zatrudnienie u innego pracodawcy, w ramach stosunku pracy, pracownicy korzystającej z urlopu macierzyńskiego.
2. Umowa cywilnoprawna - formalnie nie ma przeszkód
Zastrzeżenia budzi także zawarcie w takiej sytuacji umowy cywilnoprawnej z podmiotem zewnętrznym, chociaż formalnie brak jest przepisów, które regulowałyby tę kwestię. Nie można wskazać żadnego przepisu, który zakazywałby pracownicy korzystającej z urlopu macierzyńskiego, świadczenia usług na rzecz innego podmiotu w ramach stosunku cywilnoprawnego. Ponieważ w sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownica ma zawartą umowę cywilnoprawną z zewnętrzną spółką, a nie własnym pracodawcą (a więc formalnie wykonuje czynności objęte kontraktem na rzecz spółki medycznej, a nie NZOZ), zaś samo pełnienie dyżurów odbywałoby się w ramach świadczenia usług przez spółkę na rzecz szpitala, należałoby uznać, że po stronie pracodawcy brak jest prawnych przeciwwskazań dopuszczenia pracownicy do pełnienia dyżurów medycznych w szpitalu.
Podstawa prawna:
- art. 180 § 1, art. 281 pkt 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
oprac. : Katarzyna Pietruszyńska / Portal Kadrowy
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)