eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPolityka antymobbingowa w zakładzie pracy

Polityka antymobbingowa w zakładzie pracy

2011-12-02 12:31

Każdy pracodawca zobowiązany jest przeciwdziałać mobbingowi w zakładzie pracy. W tym celu warto stworzyć wewnętrzną politykę antymobbingową, która ma zapobiegać występowaniu mobbingu, ale również ustalać zasady postępowania w momencie wystąpienia w zakładzie pracy działań o tym charakterze.

Przeczytaj także: Mobbing i molestowanie w pracy - lepiej zapobiegać niż leczyć

Pytanie: Na czym polega opracowanie i wdrożenie w zakładzie pracy działań antymobbingowych celem eliminacji ww. zjawiska w razie jego ewentualnego występowania? Czy istnieją jakieś obowiązujące wzorce?

Odpowiedź: Każdy pracodawca zobowiązany jest przeciwdziałać mobbingowi w zakładzie pracy. W tym celu warto stworzyć wewnętrzną politykę antymobbingową, która ma zapobiegać występowaniu mobbingu, ale również ustalać zasady postępowania w momencie wystąpienia w zakładzie pracy działań o tym charakterze.

1. Pracodawca powinien opracować wewnętrzną politykę antymobbingową

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek przeciwdziałania mobbingowi. Realizacja tego obowiązku w praktyce polega na opracowaniu i wdrożeniu w zakładzie pracy tzw. wewnętrznej polityki antymobbingowej (WPA), której celem jest:
  • zapobieganie przypadkom wystąpienia mobbingu w miejscu pracy oraz
  • ustalenie zasad postępowania w przypadku wystąpienia mobbingu.
Wewnętrzną politykę antymobbingową pracodawca wprowadza w formie odrębnego aktu prawa wewnętrznego (np. regulamin, zarządzenie) bądź też umieszcza ją w postanowieniach regulaminu pracy. Przepisy regulujące wewnętrzną politykę antymobbingową powinny określać w szczególności:
  • prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika związane z przeciwdziałaniem zjawisku mobbingu oraz
  • procedurę antymobbingową, a więc m.in. zasady postępowania w przypadku wystąpienia mobbingu (w tym formę zgłoszenia przez pracownika wystąpienia mobbingu, organ właściwy do rozpatrzenia skargi pracownika, konsekwencje grożące osobie stosującej mobbing itd.).
Regulamin wewnętrznej polityki antymobbingowej przygotowywany jest przez każdego pracodawcę samodzielnie, nie ma w tym zakresie sztywnych wytycznych ani zaleceń.

2. Pracownicy powinni zapoznać się z zasadami przeciwdziałania mobbingowi

Mimo iż przepisy nie nakładają na pracodawcę takiego obowiązku, każdy pracownik powinien zostać zapoznany z wewnętrzną polityką antymobbingową. Dobrą praktyką jest zadbanie przez pracodawcę o potwierdzenie tego faktu w postaci oświadczenia złożonego przez pracownika.

W ramach działań zmierzających do przeciwdziałania mobbingowi pracodawca może także przeprowadzić wewnętrzne szkolenie dotyczące zagadnienia mobbingu, jak również podejmować inne praktyki zmierzające do wyeliminowania zjawisk o charakterze mobbingu ze środowiska pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 943 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94)


Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: