Równoważny czas pracy a urlop na żądanie
2011-08-03 13:47
Przeczytaj także: Kiedy trzeba zaakceptować wniosek urlopowy?
Przy udzielaniu urlopu na żądanie w systemie równoważnym istotne jest, że 4 dni urlopu na żądanie nie traktuje się jako 32 godziny urlopu (4 x 8), lecz jako 4 dni wolne od pracy, niezależnie od tego, ile godzin w tych dniach pracownik miał pracować.Dotyczy to pracowników zatrudnionych w systemach czasu pracy, w których dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12, 16 i 24 godzin oraz pracowników niepełnoetatowych.
Przykłady:
- Janusz C. w dniu, w którym pracuje 16 godzin nie może żądać 8 godzin urlopu na żądanie.
- Edward D. korzystający z urlopu na żądanie w dniu, w którym powinien pracować 16 godzin, wykorzystał 1, a nie 2 dni urlopu na żądanie (16 : 8). Oznacza to, że do wykorzystania zostały mu w danym roku 3 dni urlopu na żądanie. Jednocześnie z ogólnej liczby godzin urlopu wypoczynkowego należy odjąć 16 godzin.
- Michał M. zatrudniony na pół etatu, korzystający z urlopu na żądanie w dniu, w którym powinien pracować 4 godziny, wykorzystał cały dzień urlopu na żądanie, a nie połowę (4 : 8). Do końca roku może zatem wykorzystać 3 dni urlopu na żądanie, a nie 3 i pół dnia. Jednocześnie z ogólnej liczby godzin urlopu wypoczynkowego należy odjąć 4 godziny.
Zgłoszenie urlopu na żądanie powinno nastąpić najpóźniej w dniu przewidywanego urlopu, do chwili przewidywanego rozpoczęcia pracy przez pracownika według obowiązującego go rozkładu czasu pracy, chyba że zajdą nadzwyczajne okoliczności uniemożliwiające pracownikowi kontakt z pracodawcą. Te okoliczności powinien jednak weryfikować i oceniać pracodawca. Powyższą zasadę można modyfikować na korzyść pracownika (wyrok SN z 15 listopada 2006 r., I PK 128/06, OSNP 2007/23-24/34). Pracownik, który zgłosi urlop na żądanie po terminie i nie stawi się do pracy, może zostać zwolniony z pracy na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 kp ze względu na nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy.
Przykład:
Administracja w zakładzie Zenona N. pracuje codziennie od 8.00 do 16.00, także w niedziele i święta. 16 sierpnia pracownik powinien stawić się do pracy na 14.00. Jednakże o 13.45 złożył wniosek o urlop na żądanie w tym dniu. Pracodawca uznał, że wniosek powinien trafić do administracji przed 8.00. Ocenił nieobecność Zenona N. w dniu 16 sierpnia jako nieusprawiedliwioną. Postępowanie pracodawcy nie jest słuszne. Stosownie do powołanego wyżej wyroku SN, pracownik miał prawo złożyć wniosek do godziny 14.00.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline