Odwołanie pracownika z urlopu szkoleniowego
2011-07-29 13:17
Przeczytaj także: Podnoszenie kwalifikacji: kiedy większe uprawnienia?
Pytanie: Czy można nie udzielić zgody na urlop szkoleniowy zaplanowany przez pracownika w danym terminie? Pracownik uczęszcza na studia licencjackie zgodnie z umowa szkoleniowa podpisana pomiędzy pracownikiem a pracodawca i co tydzień w środy prosi o urlop szkoleniowy. Motywuje to konsultacja z profesorem w kwestii pisania pracy. Czy pracodawca może odmówić takiego urlopu? Może tez odwołać pracownika z takiego urlopu? Czy ma prawo zażądać od pracownika aby był w stałym kontakcie z pracodawca będąc na tym urlopie szkoleniowym?Odpowiedź: Pracodawca nie może odwołać pracownika z urlopu szkoleniowego ani zobowiązać go do stałego kontaktu z pracodawcą w jego trakcie.
1. Urlop i zwolnienie od pracy dla podnoszącego kwalifikacje pracownika
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą przysługuje
- urlop szkoleniowy oraz
- zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Urlop szkoleniowy przysługuje w wymiarze:
- 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
- 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
- 6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Urlopu szkoleniowego udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Jak wynika z powyższego przepisy Kodeksu pracy gwarantują pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje w formie studiów urlop szkoleniowy tylko w ostatnim roku studiów, pod warunkiem, że studia kończą się pracą dyplomową lub egzaminem dyplomowym.
Prawa i obowiązki stron związane z ponoszeniem kwalifikacji zawodowych powinny zostać określone w umowie zawartej na piśmie między pracownikiem a pracodawcą. Umowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy Kodeksu pracy, a więc np. określać wymiar urlopu szkoleniowego na poziomie niższym niż określony w ustawie, bądź w ogóle pozbawiać pracownika prawa do takiego urlopu.
2. O terminie decyduje pracownik
Przepisy nie określają, w jakim terminie pracownik powinien wykorzystać urlop szkoleniowy, mając jednak na względzie, że celem tego urlopu w ostatnim roku studiów jest umożliwienie pracownikowi właściwego przygotowania pracy dyplomowej lub przygotowania się i przystąpienia do egzaminu, graniczną data udzielenia urlopu powinna być data oddania pracy lub przystąpienia do egzaminu. W pozostałym zakresie urlop szkoleniowy powinien zostać udzielony na wniosek pracownika i w terminie przez niego wskazanym.
Odmowa udzielenia pracownikowi urlopu szkoleniowego stanowiłaby naruszenie przepisów prawa pracy. Pracodawca nie może też odwołać pracownika z urlopu szkoleniowego, gdyż kodeks pracy nie przewiduje takiej możliwości, brak jest również podstaw do odpowiedniego stosowania w tym zakresie przepisów regulujących odwołanie pracownika z urlopu wypoczynkowego. Natomiast żądanie, aby pracownik w czasie korzystania z urlopu szkoleniowego pozostawał w stałym kontakcie z pracodawcą kłóciłoby się z celem i istotą tego urlopu.
Podstawa prawna:
- art. 1031, art. 1032, art. 1034 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
oprac. : Katarzyna Pietruszyńska / Portal Kadrowy