Kiedy urlop bezpłatny?
2012-09-04 00:15
Kiedy urlop bezpłatny? © NAN - Fotolia.com
Przeczytaj także: Urlop wypoczynkowy
Urlop bezpłatny udzielany jest tylko na pisemny wniosek pracownika (nigdy pracodawcy). Nie przysługuje zatem pracownikowi z mocy ustawy, w przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, ale zależy od tego, czy pracownik zechce z niego skorzystać, czy też nie. Pracodawca nie może więc zmusić pracownika do skorzystania z urlopu bezpłatnego, np. dlatego, że firma ma kłopoty finansowe. Pracownik mógłby wówczas wystąpić do sądu o dopuszczenie go do pracy oraz o wypłatę wynagrodzenia przestojowego. Gdyby wówczas zachorował, przysługuje mu zasiłek chorobowy (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 21 listopada 1996, III AU r. 34/96, Prawo Pracy z 1997 r. z. 2, str. 45).Przepisy nie wskazują, w jakim celu udziela się urlopu bezpłatnego. Może on być udzielony np. w celu odpoczynku, podjęcia innej pracy zarobkowej, nauki itp. Pracownik nie ma obowiązku powiadamiania pracodawcy, dlaczego chce skorzystać z urlopu bezpłatnego. Oczywiście, jeśli ten cel przedstawi, może to mieć wpływ na wyrażenie przez pracodawcę zgody na skorzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego.
Przepisy nie przewidują także terminu skorzystania z urlopu bezpłatnego ani długości jego trwania. O tym decyduje najpierw pracownik, pisząc wniosek o urlop bezpłatny, a następnie pracodawca - podejmując decyzję o skorzystaniu przez pracownika z urlopu bezpłatnego.
Z urlopu bezpłatnego pracownik może skorzystać niezależnie od tego, jaki ma staż pracy. Może z niego skorzystać już w pierwszym dniu pracy, nawet jeśli jest to pierwsza praca w jego karierze zawodowej (nie musi czekać aż minie mu miesiąc pracy) - oczywiście o ile pracodawca się na to zgodzi. Przepisy nie przewidują także wymiaru urlopu bezpłatnego. Może być on zatem udzielony na jeden dzień, kilka dni, tygodni, miesięcy czy nawet lat.
fot. NAN - Fotolia.com
Kiedy urlop bezpłatny?
Zgoda pracodawcy na urlop bezpłatny
Co do zasady pracodawca może zgodzić się na urlop bezpłatny, lecz nie musi. Może zatem pracownikowi odmówić. Warto to zrobić w formie pisemnej, np. pisząc na wniosku o urlop bezpłatny "nie wyrażam zgody", albo "wyrażam zgodę na urlop bezpłatny, lecz w terminie od dnia ...do dnia ..." (w tym ostatnim przypadku pracownik powinien zaakceptować zmianę terminu).
Warto odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego w sytuacji, gdy pracownik ma jeszcze do wykorzystania urlop wypoczynkowy. Przyznanie urlopu bezpłatnego w takiej sytuacji może bowiem spowodować, że pracownik nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w terminie. Poza tym w razie gdyby odszedł z firmy, trzeba będzie wypłacić mu ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Nie można jednak odmówić udzielenia urlopu bezpłatnego w przypadku:
- urlopu bezpłatnego udzielanego pracownikowi powołanemu do pełnienia z wyboru funkcji związkowej poza zakładem, gdy z wnioskiem o urlop bezpłatny wystąpi organizacja związkowa,
- wniosku pracownika młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, w okresie ferii szkolnych w wymiarze nie przekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym 2 miesięcy. Okres urlopu bezpłatnego wlicza się wówczas do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)