Dokumentację projektową musi sprawdzić wykonawca
2011-07-27 10:02
Obowiązkiem inwestora jest dostarczenie projektu, który stanowi część dokumentacji budowy, a ta jest częścią składową umowy o roboty budowlane. Zgodnie z definicją zawarta w art. 3 pkt 13 prawa budowlanego przez dokumentację budowy należy rozumieć pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, w miarę potrzeby, rysunki i opisy służące realizacji obiektu, operaty geodezyjne i książkę obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu - także dziennik montażu.
Przeczytaj także: Dokumentacja budowlana tylko elektronicznie?
Na etapie zawierania umowy o roboty budowlane, należy dołączyć tę część dokumentacji, która istniej przed zawarciem umowy, a mianowicie dołączoną do wniosku o pozwolenie na budowę tj. projekt budowlany, opinie, uzgodnienia, pozwolenia i inne dokumenty wymagane przepisami szczególnymi, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dokumenty związane z nadzorem inwestorskim i autorskim.Obowiązek sprawdzenia przez wykonawcę dokumentacji projektowej nie jest elementem podmiotowo istotnym umowy o roboty budowlane, ale jest przejawem zasady ścisłego współdziałania stron tej umowy. Obowiązek ten wynika z art. 651 kc, który stanowi, że jeżeli dostarczona przez inwestora dokumentacja, teren budowy, maszyny lub urządzenia, nie nadają się do prawidłowego wykonania robót albo jeżeli zajdą inne okoliczności, które mogą przeszkodzić prawidłowemu wykonaniu robót, wykonawca powinien niezwłocznie zawiadomić o tym inwestora.
O tym jaki jest zakres tego obowiązku, wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia w wyroku z 27 marca 2000 r., III CKN 629/98, (OSNC 2000, nr 9, poz. 173). Uznał on, że brzmienie art. 651 k.c. nie daje podstaw do nałożenia na wykonawcę obowiązku dokonywania w każdym przypadku szczegółowego sprawdzenia dostarczonego projektu w celu wykrycia jego ewentualnych wad.
W uzasadnieniu tego wyroku Sąd Najwyższy trafnie wskazał, że: „Obowiązek nałożony na wykonawcę przez art. 651 k.c. należy rozumieć w ten sposób, że musi on niezwłocznie zawiadomić inwestora o niemożliwości realizacji inwestycji na podstawie otrzymanego projektu lub też o tym, że realizacja dostarczonego projektu spowoduje powstanie obiektu wadliwego. W tym ostatnim przypadku chodzi jednak tylko o sytuacje, w których stwierdzenie nieprawidłowości dostarczonej dokumentacji nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu projektowania.
Wykonawca robót budowlanych nie musi bowiem dysponować specjalistyczną wiedzą z zakresu projektowania. Musi umieć odczytać projekt, aby zrealizować inwestycję zgodnie z nim i sztuką budowlaną.
Wykonawca powinien sprawdzić czy dostarczone dokumenty są kompletne, czy pozwolą na wszczęcie robót, czy są podpisane, zatwierdzone przez odpowiednie organy oraz czy nie zawierają wad, których wykrycie możliwe jest przy zachowaniu należytej staranności.
Zawiadomienie inwestora o wadach powinno nastąpić niezwłocznie. Inwestor może domagać się usunięcia wad projektu przez projektanta, z którym łączy go odrębna umowa. W sytuacji, gdy wykonawca nie zawiadomi inwestora o wykrytych wadach projektu albo gdy wady dokumentacji projektowej były oczywiste i wykonawca przy zachowaniu należytej staranności mógł je wykryć, to wówczas będzie ponosił odpowiedzialność za szkody wynikłe wskutek wad robót budowlanych, będących następstwem tego rodzaju wad w projekcie. W takiej sytuacji dojdzie do zbiegu podmiotów odpowiedzialnych jednostki projektowania oraz wykonawcy budowlanego.
Przeczytaj także:
Kiedy inwestor może odmówić odbioru robót budowlanych?
oprac. : Katarzyna Kopicińska / Kancelaria Justitia
Więcej na ten temat:
roboty budowlane, umowa o roboty budowlane, prawo budowlane, dokumentacja obiektu budowlanego, dokumentacja projektowa