eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyGodziny ponadwymiarowe średniotygodniowe

Godziny ponadwymiarowe średniotygodniowe

2011-07-03 00:20

W umowie o pracę pracownika niepełnoetatowego trzeba obowiązkowo zapisać limit godzin ponadwymiarowych, od którego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe. Limit ten można określić dowolnie, byle tylko nie wynosił tyle, co pełny etat, ponieważ po przekroczeniu pełnego etatu i tak powstają już "zwykłe" nadgodziny.

Przeczytaj także: Umowa z niepełnoetatowcem a limit godzin pracy

Przykład:
Wymiar godzin ponadwymiarowych pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu można zapisać na poziomie 1/2, 2/3, 3/4 lub ewentualnie nawet 7/8 etatu, ale już nie na poziomie 8/8, czyli pełnego etatu.

Różne sposoby zapisania limitu

Limit godzin ponadwymiarowych można zapisać na kilka różnych sposobów.

Przykład:
Załóżmy, że dla pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu pracodawca chce określić limit, od którego należy się wynagrodzenie jak za nadgodziny po przekroczeniu 3/4 etatu. Może to zrobić:
  • w odniesieniu do wielkości etatu, np. po przekroczeniu 3/4 etatu (wymiaru dobowego, tygodniowego lub w całym okresie rozliczeniowym),
  • od określonej godziny pracy na dobę (jeśli pracownik pracuje codziennie po 4 godziny wynagrodzenie jak za nadgodziny może przysługiwać po przepracowaniu 6 godzin na dobę),
  • od określonej godziny pracy w tygodniu, np. po przepracowaniu 30 godzin w tygodniu.
Limit średniotygodniowy może się przydać

Prawo nie zabrania, aby wymiar godzin ponadwymiarowych, od których przysługuje wynagrodzenie jak za nadgodziny, był zapisany z zastosowaniem zasady przeciętności w okresie rozliczeniowym. Może to być wygodne dla pracodawcy.

Przykład:
W umowie o pracę pracownika niepełnoetatowego można zapisać: "limit godzin, po przekroczeniu którego przysługuje wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe, ustala się na poziomie przeciętnie 30 godzin tygodniowo w okresie rozliczeniowym czasu pracy wynoszącym 1 miesiąc".

Uwaga!
Ten sam efekt może dać zapisanie, że pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu np. 3/4 etatu w okresie rozliczeniowym. Jednak w tym wypadku w każdym miesiącu trzeba będzie obliczyć, jaki wymiar etatu (ile godzin) stanowi 3/4 etatu, ponieważ wymiar ten może być różny w różnych miesiącach.

Podstawa prawna:
  • art. 151 § 5 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
  • Nadgodziny

    Witam. Pracuję w systemie równoważnym. Z okresem rozliczeniowym 4 miesięcznym. Od listopada przepracowałem do 9 stycznia 580 godzin. Od 11 ...

  • Godziny nadliczbowe

    Witam, chciałbym się dowiedzieć jak to naprawdę jest z godzinami nadliczbowymi. Pracuje w systemie 3 zmianowym po 8h 5x w tyg. Z tych informacji ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: