Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim
2011-06-24 13:31
Przeczytaj także: Kontrola zwolnień lekarskich bez podania przyczyny
Jeśli pracodawca stwierdzi, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, może zastosować karę porządkową zgodnie z przepisem art. 108 kodeksu pracy.
Co więcej, sfałszowanie zwolnienia lekarskiego, podjęcie pracy u innego pracodawcy w okresie zwolnienia i inne przypadki wykorzystywania zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem lub sprzecznie z zaleceniami lekarskimi (np. pracownik podczas zwolnienia lekarskiego podróżuje) traktowane mogą być jako naruszenie obowiązków pracowniczych: nieprzestrzeganie przez pracownika przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, naruszenie obowiązku lojalności wobec pracodawcy i dbania o dobro zakładu pracy. Niemniej jednak w każdym wypadku niezbędne są dowody w postaci notatek służbowych, protokołów, oświadczeń świadków, itp., które potwierdzą, iż pracownik postępował niezgodnie z prawem.
Naruszenie obowiązków pracowniczych może uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, z tym, że ze względu na brzmienie art. 41 kodeksu pracy może to nastąpić dopiero po zakończeniu zwolnienia lekarskiego.
Jeśli w związku z nieprawidłowym wykorzystaniem zwolnienia lekarskiego (np. gdy pracownik w okresie zwolnienia lekarskiego podejmuje konkurencyjne zatrudnienie niezgodnie z celem tego zwolnienia) pracownik dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, pracodawca może rozważyć rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (na podstawie art. 52 Kodeksu pracy). Świadczenie pracy w okresie zwolnienia lekarskiego może być bowiem sprzeczne z celem takiego zwolnienia, a przy tym może godzić w interesy pracodawcy i stanowić ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Wówczas da to podstawę do rozwiązania umowy o pracę z takim pracownikiem ze skutkiem natychmiastowym.
1 2
oprac. : Marta Walędziak-Skowrońska / LexCare