Zabezpieczenie powództwa i wniosku
2011-06-03 10:55
Składając pozew musisz brać pod uwagę, że sprawa w sądzie będzie trwała. Podobnie jest z wnioskiem, np. dotyczącym wpisania lub wykreślenia członka zarządu z KRS, który ma zostać dokonany na podstawie podważanej przez Ciebie uchwały. Co Ci po tym, że wygrasz spór, jeśli skutki już wystąpią będą trudne do cofnięcia... Najlepiej złożyć od razu wniosek o zabezpieczenie powództwa lub wniosku.
Przeczytaj także: Zabezpieczenie roszczeń
Ostatnio w jednej ze spółek (była to spółka akcyjna, ale ze względu na zbieżność przepisów mogłaby to być spółka z o.o.) podjęty został szereg uchwał, m.in. dotyczących zmian w zarządzie. Wspólnik, który posiadał połowę akcji, nie został prawidłowo powiadomiony o zgromadzeniu, więc nie mógł wziąć w nim udziału. Po tym jak tylko dowiedział się o podjętych uchwałach, wystąpił o stwierdzenie ich nieważności oraz złożył wniosek o zabezpieczenie swojego roszczenia poprzez zakazanie:- rzekomej radzie nadzorczej dokonywania czynności prawnych, a zwłaszcza podejmowania uchwał,
- spółce wykonywania uchwał podjętych przez tę radę,
- rzekomemu zarządowi reprezentowania spółki, dokonywania jakichkolwiek czynności wobec osób trzecich, a zwłaszcza zaciągania zobowiązań oraz dysponowania jej majątkiem.
Co daje zabezpieczenie powództwa lub wniosku?
Sąd może wydać postanowienie o odpowiednim zabezpieczeniu Twojego roszczenia. Może więc np. na czas trwania procesu zakazać zbywania nieruchomości, ustanowić hipotekę przymusową czy zawiesić postępowanie rejestrowe w KRS. Dzięki temu, po zakończeniu głównego postępowania sądowego, nie powinieneś ponieść negatywnych konsekwencji tego, że rozstrzygnięcie nie nastąpiło od razu.
Korzyści ze złożenia wniosku o zabezpieczenie są naprawdę duże, zaś postępowanie to nie jest drogie (opłata wynosi 40 zł przy udzieleniu zabezpieczenia roszczenia niemajątkowego lub 100 zł przy roszczeniach majątkowych) lub w ogóle bezpłatne jeśli wniosek o zabezpieczenie został złożony w piśmie rozpoczynającym postępowanie.
Co musi zawierać wniosek o udzielenie zabezpieczenia?
Wniosek powinien odpowiadać wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego, a ponadto zawierać:
- wskazanie sposobu zabezpieczenia, a w sprawach o roszczenie pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia (suma ta nie może być większa niż suma dochodzonego roszczenia liczonego wraz z odsetkami do dnia wydania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia oraz z kosztami wykonania zabezpieczenia. Suma ta może obejmować także przewidywane koszty postępowania);
- uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek;
- jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia złożono przed wszczęciem postępowania, należy także zwięźle przedstawić przedmiot sprawy.
- uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub
- w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.
Ważne!
Wskaż we wniosku kilka rodzajów zabezpieczenia do wyboru dla sądu tego najwłaściwszego. Nie robiąc tego ryzykujesz, że sąd oddali wniosek.