Pełnomocnictwo: możliwości i konsekwencje
2011-03-21 13:58
Przeczytaj także: Postępowanie podatkowe: pełnomocnictwo
Wygaśnięcie prokury
Prokura jest aktem szczególnego zaufania ze strony spółki i może być w każdym momencie odwołana. Prokura wygasa także z chwilą ogłoszenia upadłości spółki oraz likwidacji spółki.
Uprawnienia i odpowiedzialność
Pełnomocnictwo nie zobowiązuje pełnomocnika do tego, aby podejmował jakieś działania w imieniu mocodawcy, ma on jedynie możliwość podjęcia takich działań. Dlatego też, jeśli chcesz zobowiązać pełnomocnika do określonych czynności, powinieneś zrobić to w inny sposób, na przykład zawierając z nim umowę zlecenia.
Pamiętaj jednak, że to pełnomocnictwo upoważnia pełnomocnika do działania w twoim imieniu, a nie zawarta z nim umowa. Przeanalizujmy to na przykładzie:
Jan Kowalski udzielił Marcinowi Nowakowi pełnomocnictwa do sprzedaży swojego mieszkania w centrum Wrocławia. W takim wypadku Nowak może podjąć działania lub nie. Dlatego Kowalski zlecił mu dodatkowo, podpisując z nim odrębną umowę, sprzedaż tego mieszkania za 300 000 zł.
Nowak może jednak sprzedać wspomniane mieszkanie za dowolną cenę, ponieważ w treści pełnomocnictwa nie ma żadnej wzmianki na temat ceny. Jeżeli więc sprzeda mieszkanie za 250 000 złotych, to sprzedaż ta będzie ważna. Nowak będzie jednak ponosił odpowiedzialność za to, że postąpił wbrew temu, do czego się zobowiązał w umowie zlecenie.
Natomiast jeśli pełnomocnik zawrze w imieniu mocodawcy umowę, w której przekroczy zakres udzielonego mu pełnomocnictwa, umowa ta jest nieważna, chyba że mocodawca ją potwierdzi. Oto przykład:
Jan Kowalski udzielił Marcinowi Nowakowi pełnomocnictwa do zakupu samochodu marki X. Nowak przekroczył zakres tego pełnomocnictwa i w imieniu Kowalskiego kupił samochód marki Y. Zawarta umowa kupna samochodu była w tym wypadku nieważna.
fot. mat. prasowe
Artykuł powstał na podstawie książki WZORY UMÓW I DOKUMENTÓW
oprac. : BL Info Polska