Zaległy urlop do końca marca
2011-03-09 13:33
Przeczytaj także: Zaległy urlop do odbioru tylko do 30 września
4. Pracodawca nie chce udzielić urlopu zaległego
W sytuacji, gdy pracodawca nie zgadza się na wykorzystanie urlopu zaległego, pracownikowi nie wolno samowolnie się na niego udać, informując jedynie przełożonego, że z tym dniem rozpoczął urlop. Jest to naruszenie obowiązków pracownika i może on zostać zwolniony dyscyplinarnie. Ale równocześnie taka sytuacja oznacza konsekwencje dla pracodawcy: pracownik może wypowiedzieć umowę i domagać się odszkodowania, a pracodawca za naruszenie praw pracownika może zostać ukarany grzywną.
Warto mieć jednak na uwadze, że pracodawcy, którzy nie chcą się narazić na grzywnę za nieudzielenie urlopu w ustawowym terminie, powinni wysłać pracownika na zaległy wypoczynek.
5. Zaległy urlop „nie przepada”
Nawet gdy pracownik nie wykorzysta zaległego urlopu do końca I kwartału następnego roku, urlop ten nie przepada. Zgodnie bowiem z art. 291 KP prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne.
Rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje (art. 161 KP), bądź najpóźniej z końcem pierwszego kwartału roku następnego, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy (art. 168 KP). Tak wynika z wyroku SN z 11.4.2001 r. (I PKN 367/00).
6. Szykują się zmiany – ale jeszcze nie na ten rok
Kilka dni temu Ministerstwo Gospodarki zaproponowało wydłużenie terminu na wykorzystanie zaległych urlopów z poprzedniego roku do 31 lipca roku następnego. Resort uważa, że rozwiązanie takie umożliwi pracodawcom i pracownikom zaplanowanie wykorzystania zaległego urlopu w dogodniejszym okresie wiosenno-letnim (jest to okres mniejszej aktywności przedsiębiorstw a jednocześnie czas wakacyjny dzieci pracownika). Jest to jednak tylko propozycja i na pewno zmiany nie zostaną wprowadzone przed 31 marca 2011. A zatem w tym roku udzielmy urlopów zaległych na starych zasadach.
1 2
oprac. : Portal Ekspertkadrowy.pl