Ustawa antykryzysowa a wydłużony okres rozliczeniowy
2011-02-15 13:32
Przeczytaj także: Dłuższy okres rozliczeniowy dla jednego pracownika?
Pytanie: Czy 12-miesięczny okres rozliczeniowy z ustawy antykryzysowej może być stosowany równocześnie z systemem równoważnego czasu pracy?Odpowiedź: Tak. W okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej, tj. od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r., możesz wydłużyć okres rozliczeniowy maksymalnie do 12 miesięcy także wobec pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy.
W okresie od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. przedsiębiorcy mogą wydłużyć maksymalnie do 12 miesięcy okres rozliczeniowy przy zachowaniu ogólnych zasad dotyczących bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy może nastąpić, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technologicznymi albo dotyczącymi organizacji czasu pracy. Takie przedłużenie okresu rozliczeniowego możliwe jest w każdym systemie czasu pracy - zarówno w podstawowym, równoważnym, zadaniowym, przerywanym, jak i weekendowo-świątecznym czy skróconego tygodnia pracy).
Ważne!
Wydłużony okres rozliczeniowy kończy się nie później niż 31 grudnia 2011 r., gdyż do tego dnia obowiązują przepisy ustawy antykryzysowej.
Planowanie pracy jest bardziej elastyczne
Wydłużenie okresu rozliczeniowego na podstawie ustawy antykryzysowej umożliwia planowanie różnej liczby godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach. Okresy dłuższej pracy równoważy się okresami krótszej pracy lub okresami niewykonywania pracy w ramach obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Nadal jednak pracownik wykonuje pracę w ramach systemu czasu pracy, którym jest objęty. Oznacza to, że pracownikowi zatrudnionemu w podstawowym systemie czasu pracy w wydłużonym okresie rozliczeniowym pracodawca może różnicować liczbę godzin do przepracowania w poszczególnych miesiącach, ale nie w dniach. Ciągle dobowa norma czasu pracy dla pracownika zatrudnionego w podstawowym systemie czasu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi bowiem 8 godzin. Nie może być zatem wydłużona. Możliwość różnicowania liczby godzin pracy do przepracowania w poszczególnych dobach okresu rozliczeniowego istnieje natomiast w przypadku pracowników zatrudnionych w równoważnym systemie czasu pracy. Wydłużenie okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy w równoważnym systemie czasu pracy daje zatem pracodawcy największą elastyczność.
W wydłużonym okresie rozliczeniowym czas pracy pracowników nie musi być planowany przez pracodawcę na cały okres rozliczeniowy. Harmonogram czasu pracy określający indywidualny rozkład czasu pracy pracownika może być sporządzany na krótszy okres, obejmujący co najmniej 2 miesiące.
Ważne!
Zastosowanie przedłużonego okresu rozliczeniowego czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego i tygodniowego.
Potrzebny jest układ zbiorowy lub porozumienie z zoz
Przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, uzgadniasz treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 24125a kp.
Gdy nie działają u Ciebie zakładowe organizacje związkowe, przedłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy wprowadza się w porozumieniu z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym u tego przedsiębiorcy.
Kopię porozumienia masz obowiązek przekazać właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 3 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia.
Podstawa prawna:
- art. 9 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. z 2009 r. nr 125, poz. 1035).
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline