Kurs kwalifikacyjny a urlop szkoleniowy
2011-01-21 13:48
Przeczytaj także: Podnoszenie kwalifikacji zawodowych a zgoda pracodawcy
Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Pracodawca podpisał umowę o podnoszenie kwalifikacji zawodowych z pracownikiem na kurs kwalifikacyjny „Zarządzanie Oświatą”, trwający od listopada 2010 r. do kwietnia 2011 r. i kończący się obroną pracy dyplomowej.Pytanie: ile należy się temu pracownikowi urlopu szkoleniowego, 6 dni czy 21?
Odpowiedź: Pracownikowi nie przysługuje urlop szkoleniowy.
Urlop szkoleniowy w wymiarze 21 dni przysługuje pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w ostatnim roku studiów i przeznaczony jest na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Prawa do powyższego urlopu nie będzie więc miał pracownik, który nie podnosi swoich kwalifikacji w formie studiów, lecz odbywa kurs kwalifikacyjny.
Natomiast urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni przysługuje pracownikowi przystępującemu do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Prawo do urlopu szkoleniowego jest ściśle związane z faktem podnoszenia kwalifikacji zawodowych, przez co należy rozumieć zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Kodeks pracy nie zawiera definicji egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Na ogół przyjmuje się, że chodzi tu o egzaminy wymienione w ustawie o systemie oświaty tj.:
a) egzamin po ukończeniu:
- zasadniczej szkoły zawodowej,
- 4-letniego technikum,
- 3-letniego technikum uzupełniającego dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych,
- szkoły policealnej o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku oraz
Nie wyklucza to przyznania pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe urlopu szkoleniowego w wymiarze 6 dni w przypadku przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe niewymienionego w przepisach, o których mowa powyżej.
Uprawnienie do urlopu szkoleniowego powinno jednak pozostawać w związku z określonym procesem kształcenia polegającym na zdobywaniu lub uzupełnianiu wiedzy wymaganej do wykonywania danego zawodu, zakończonym egzaminem potwierdzającym fakt podniesienia kwalifikacji zawodowych pracownika, którego tryb i zasady przeprowadzania regulują odrębne przepisy.
W świetle powyższych uwag należałoby uznać, że pracownik odbywający kurs kwalifikacyjny „Zarządzanie Oświatą” kończący się obroną pracy dyplomowej nie będzie miał prawa do urlopu szkoleniowego w wymiarze 6 dni, gdyż egzamin, do którego będzie przystępował, nie będzie egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania danego zawodu. Nie ma jednak przeszkód, aby strony stosunku pracy w umowie regulującej zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych określiły uprawnienia pracownika w sposób korzystniejszy niż przewidziany w Kodeksie pracy.
Podstawa prawna:
- art. 1031 § 1, § 2 pkt 1, art. 1032 § 1 pkt 3 i pkt 4, art. 1034 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
- art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. a, lit. d, lit. f i lit. g ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572),
- § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskania i uzupełnienia przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2006 r. nr 31, poz. 216).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
oprac. : Katarzyna Pietruszyńska / Portal Kadrowy