Czasowa zmiana obowiązków pracownika a umowa o pracę
2011-01-25 12:12
Przeczytaj także: Polecenie służbowe w orzecznictwie SN
Czasowe powierzenie innych obowiązków także w okresie wypowiedzeniaZ czasowego powierzenia obowiązków pracodawcy wolno skorzystać również w okresie wypowiedzenia. Jest to bowiem w dalszym ciągu okres zatrudnienia. Warto jednak pamiętać, że także w tym czasie powierzenie innych obowiązków niż wynikające z umowy o pracę dopuszcza się tylko w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy. Powierzenie innych obowiązków nie może zatem wynikać z samego faktu, iż pracownik jest w okresie wypowiedzenia i pracodawca nie chce go w tym czasie dopuszczać do wykonywania dotychczasowych zadań. Pracodawcy wolno jednak wówczas polecić wykonywanie dotychczasowych obowiązków pracownikowi, który ma zastąpić odchodzącego, zaś temu, którego umowa zostaje rozwiązana - przygotowanie/wyszkolenie nowego pracownika do wykonywania jego dotychczasowych obowiązków.
Zastosowanie w praktyce: Pracownik zatrudniony na stanowisku kontrolera finansowego w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia dostał od pracodawcy polecenie wyszkolenia nowego pracownika, który ma go zastąpić w wykonywanych obowiązkach. Ponadto na miesiąc przed zakończeniem okresu wypowiedzenia, kiedy nowy pracownik będzie już wyszkolony, dotychczasowy ma wykonywać pracę w dziale księgowości i ewentualnie udzielać wskazówek dotyczących pracy pracownikowi nowo zatrudnionemu.
Można ustnie, ale lepiej mieć jakiś dowód
Czasowe powierzenie obowiązków innego rodzaju niż wynikające z umowy o pracę nie wymaga formy pisemnej. Może być dokonane ustnie. Warto jednak sporządzić pisemny dokument. Dzięki niemu pracodawca będzie miał bowiem dowód, że takiego powierzenia dokonał, zaś pracownik - potwierdzenie okresu, na który otrzymał powierzenie. Nie ma jednak obowiązku tworzenia takiego dokumentu ani tym bardziej zamieszczania go w aktach osobowych pracownika (można jednak dobrowolnie umieścić go w części B akt).
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline