eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeZatrudnienie członka zarządu bez umowy

Zatrudnienie członka zarządu bez umowy

2010-12-21 12:33

Jako członek zarządu możesz wykonywać obowiązki związane z pełnioną funkcją w spółce na podstawie różnych stosunków prawnych - powołania, umowy o pracę, kontraktu menedżerskiego. Sprawdź, czy zawsze do powstania stosunku pracy konieczna będzie umowa pisemna.

Przeczytaj także: Odpowiedzialność prezesa zarządu za zaległości spółki. Skarga kasacyjna RPO

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją na zewnątrz. Każdy członek zarządu ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Swoje obowiązki możesz wykonywać na podstawie: samego powołania uchwałą wspólników, umowy o pracę lub np. kontraktu menedżerskiego.

Przy zawieraniu umowy między spółką a członkiem zarządu spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 210 § 1 ksh). W przypadku niedochowania tych wymogów, umowa zawarta przez członka zarządu ze spółką jest nieważna.

Spółka zawarła z członkiem zarządu umowę o pracę, którą w jej imieniu podpisał jeden ze wspólników. Nie posiadał on jednak pełnomocnictwa zgromadzenia wspólników do zawierania umów z członkami zarządu. Po kilku latach członek zarządu został zwolniony w trybie dyscyplinarnym. Zwolniony odwołał się do sądu pracy. Sąd Najwyższy, rozpatrując kasację zwolnionego członka zarządu, wskazał, że nawiązanie stosunku pracy następuje na podstawie oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. Sąd uznał, iż pomimo nieważności zawartej umowy o pracę pomiędzy spółką a członkiem zarządu, strony mogły nawiązać stosunek pracy poprzez czynności dorozumiane. Są nimi: dopuszczenie pracownika do pracy, przyjmowanie pracy świadczonej przez członka zarządu, realizowanie takiego stosunku pracy, który odpowiada cechom stosunku pracy określonym w Kodeksie pracy.

Ważne!
Członek zarządu może być pracownikiem spółki, nawet jeśli umowa o pracę została z nim podpisana niezgodnie z zasadami reprezentacji określonymi w ksh. Wystarczy, że zatrudnienie takiego członka zarządu ma charakter stosunku pracy określonego w kp.

Podstawa prawna:
  • Art. 201, art. 210 Kodeksu spółek handlowych.
  • Art. 11, 22 Kodeksu pracy.
  • Wyrok Sądu Najwyższego sygn. akt I PK 16/10.


Więcej porad niezbędnych w zarządzaniu spółką, omówienia najnowszych orzeczeń, dzięki którym nie popełnisz kosztownych błędów w Twojej firmie, znajdziesz w biuletynie Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: