eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeDomena internetowa jako znak towarowy

Domena internetowa jako znak towarowy

2010-11-15 11:39

Przeczytaj także: Obrona domen internetowych firm


Konsekwencją uznania domeny internetowej za znak towarowy jest możliwość wystąpienia przez przedsiębiorcę do Urzędu Patentowego RP o udzielenie prawa ochronnego na ten znak (domenę). Przyznanie ochrony uzależnione jest od spełnienia przez domenę przesłanek do uzyskania tej ochrony, opisanych w Ustawie PWP. Co istotne, w przypadku wydania przez Urząd pozytywnej decyzji o udzieleniu prawa, przedsiębiorca (uprawniony z prawa ochronnego) zyskuje możliwość skorzystania z dodatkowych (wskazanych w Ustawie PWP) środków prawnych służących ochronie domeny internetowej (znaku towarowego) przed naruszeniami ze strony osób trzecich. Katalog środków ochronnych dostępnych dla przedsiębiorcy ulega zatem znacznemu rozszerzeniu (poza chociażby instrumenty służące rozwiązywaniu sporów dotyczących domen internetowych przed sądem polubownym ds. domen internetowych), a ochrona dla domeny, którą posługuje się przedsiębiorca, ulega wzmocnieniu.

Niezależnie od możliwości skorzystania z instrumentów ochronnych wskazanych w Ustawie PWP, przedsiębiorca uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy będący domeną internetową, nabywa także prawo wyłącznego używania tego domeny jako znaku towarowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (art. 153 Ustawy PWP). Wątpliwości budzić może jednak określenie, jakie zachowania względem domeny internetowej będącej znakiem towarowym, stanowią jej używanie w rozumieniu przepisów cyt. Ustawy. Czy używaniem takim będzie już samo zarejestrowanie nazwy domeny bez powiązania domeny z jakąkolwiek stroną internetową? Czy może za użycie domeny/znaku towarowego należy potraktować posługiwanie się nią w celu identyfikacji strony internetowej uprawnionego do domeny (znaku), na której uprawniony oferuje swoje towary lub usługi? Treść przepisów Ustawy PWP nie pozwala jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania. Art. 154 cyt. Ustawy zawiera jedynie przykładowe wyliczenie sytuacji uznawanych za używanie znaku. W mojej ocenie sam fakt rejestracji domeny internetowej (nazwy domenowej) będącej znakiem towarowym, bez podjęcia jakichkolwiek innych działań związanych z tą domeną, nie jest używaniem znaku towarowego. Znak ten (domena) nie identyfikuje bowiem wówczas towarów lub usług pochodzących od danego podmiotu. Należy jednak zwrócić uwagę, iż w opisanej sytuacji, mimo, że domena nie jest używana w charakterze znaku towarowego, nie przestaje ona być znakiem towarowym (o ile spełnia przesłanki do uznania jej za takowy).

Podsumowując, stwierdzić można, że domena internetowa może być zbudowana na bazie istniejącego wcześniej znaku towarowego i być jedynie „nośnikiem” tego znaku. Nie ma jednak przeszkód, aby po spełnieniu warunków opisanych w Ustawie PWP, domena internetowa – od momentu jej utworzenia – stanowiła „samodzielny” znak towarowy. Stworzenie znaku towarowego w postaci domeny internetowej otwiera zaś drogę do ubiegania się do udzielenia przez Urząd Patentowy RP ochrony takiej samej, jak na inne znaki towarowe nie będące domenami internetowymi. Powiększa to katalog środków służących ochronie praw podmiotu posługującego się domeną internetową.

Marcin Berlak, aplikant radcowski w Kancelarii Prawniczej Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: