ZOZ: zmiana rodzaju pracy a norma czasu pracy
2010-11-02 13:53
Przeczytaj także: Pracownik niepełnoetatowy a norma czasu pracy
3. Oddelegowanie nie wymaga zmian umowy o pracę
Z pytania przestawionego na wstępie wynika, iż zmiana rodzaju pracy następuje w drodze oddelegowania pracownika. Takie oddelegowanie jest możliwe tylko przy spełnieniu określonych wymagań, a mianowicie, gdy:
- jest to uzasadnione potrzebami pracodawcy (np. niemożność świadczenia pracy na dotychczasowym stanowisku na skutek awarii jedynej maszyny),
- powierzona praca różni się od rodzaju pracy określonego w umowie,
- okres oddelegowania nie przekracza 3 miesięcy w roku kalendarzowym,
- oddelegowanie nie powoduje obniżenia wynagrodzenia, a nowy zakres czynności odpowiada kwalifikacjom pracownika.
4. Zmiana miejsca i rodzaju pracy może oznaczać konieczność zmiany umowy
Jeśli natomiast w danym przypadku nie zostałyby spełnione łącznie wymienione wyżej przesłanki oddelegowania, zmiana rodzaju pracy i miejsca jej wykonywania (określonego w umowie o pracę) - jako elementów stanowiących istotne warunki umowy o pracę - mogłaby nastąpić wyłącznie na mocy porozumienia stron lub w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli więc przeniesienie pracownika do innej komórki organizacyjnej oznaczałoby zmianę miejsca pracy określonego w umowie o pracę, to w przypadku braku zgody pracownika na zawarcie stosownego porozumienia pracodawca byłby zobowiązany zastosować tryb wypowiedzenia zmieniającego.
Podstawa prawna:
- art. 29 § 1 i § 4, art. 42 § 1, § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
- art. 32g ust. 1, ust. 2, ust. 3, ust. 5 pkt 1 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
1 2
oprac. : Portal Kadrowy