Umowa przedwstępna przed umową o pracę
2010-10-15 11:39
Przeczytaj także: Przedwstępna umowa o pracę: zobowiązania stron
Umowa przedwstępna regulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego (art. 389 i 390 KC). Zgodnie z nimi, jest to umowa, przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej w jej treści umowy (umowy przyrzeczonej). W przypadku stosunku pracy, pracownik i pracodawca zobowiązywaliby się do zawarcia w przyszłości umowy o pracę.Oczywiście w większości przypadków można od razu zawrzeć umowę o pracę. Dlatego też na pierwszy rzut oka umowa przedwstępna wydaje się nie znajdować zastosowania w prawie pracy. Wyobraźmy sobie jednak następującą sytuację:
Pan Mirosław prowadzi firmę reklamową. Podczas wakacji poznaje pana Ryszarda, który jest świetnym grafikiem komputerowym. Chciałby zatrudnić go w swojej firmie, ponieważ zdaje sobie sprawę, że posiadanie takiego pracownika jak pan Ryszard pomogłoby mu jeszcze bardziej rozwinąć firmę. Pan Ryszard jest zainteresowany pracą u pana Mirosława, jednak jeszcze przez pół roku wiąże go umowa z innym pracodawcą, niepozwalająca mu podjąć pracy w innym miejscu. Pan Mirosław jest gotowy czekać na zatrudnienie pana Ryszarda pół roku, ale boi się, że w tym czasie ktoś inny zaproponuje mu lepsze warunki pracy, przez co pan Ryszard zrezygnuje z pracy u niego.
W przedstawionej wyżej sytuacji, bardzo dobrym rozwiązaniem dla pracodawcy, jest zawarcie z przyszłym pracownikiem umowy przedwstępnej, w której obie strony zobowiążą się do zawarcia umowy o pracę w przyszłości.
Ponadto, umowa przedwstępna może być dobrym rozwiązaniem dla pracodawcy np. w sytuacji, gdy dowiaduje się od obecnego pracownika, że za pół roku będzie on musiał rozwiązać stosunek pracy z pracodawcą. W takim przypaku pracodawca może od razu zacząć poszukiwanie nowego pracownika, i gdy znajdzie odpowiedniego, zawrzeć z nim umowę przedwstępną, określając w niej dogodny dla siebie termin zawarcia umowy o pracę.
Umowa przedwstępna może być także korzystna dla pracowników. Student, który odbywa praktyki w jakiejś firmie, może zawrzeć umowę przedwstępną z pracodawcą, w której obaj zobowiążą się do zawarcia stosunku pracy po ukończeniu studiów przez studenta.
Aby umowa przedwstępna była ważna, niezbędne jest zawarcie w niej istotnych postanowień umowy przyrzeczonej, a więc umowy o pracę. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (wyrok SN z dn. 10 września 1997 r., I PKN 243/97, OSNP 1998, nr 12, poz. 357), istotnymi postanowieniami będą w tym przypadku:
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- termin rozpoczęcia pracy,
- wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy.
W przypadku, gdyby przyszły pracownik uchylał się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę, pracodawca może dochodzić od niego odszkodowania za szkodę, jaką poniósł, spodziewając się, że zawrze umowę. Natomiast, jeśli to przyszły pracodawca nie będzie chciał zawrzeć umowy o pracę, niedoszły pracownik ma szersze uprawnienia. Mianowicie może on, podobnie jak pracodawca, żądać naprawienia szkody, jaką poniósł przez to, że liczył na zawarcie umowy, albo dochodzić zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę.
Jeżeli od dnia, w którym przyrzeczona umowa o pracę miała być zawarta minie rok, a żadna ze stron umowy przedwstępnej nie będzie dochodziła zawarcia umowy o pracę, roszczenia obu stron związane z uchylaniem się od zawarcia umowy przyrzeczonej przedawniają się.
Forma umowy przedwstępnej nie jest uregulowana w przepisach. Oznacza to, że umowa przedwstępna może zostać zawarta w dowolnej formie, także w formie ustnej. Oczywiście, najlepiej spisać taką umowę, gdyż w razie konieczności dochodzenia roszczeń z tytułu uchylania się od zawarcia umowy przyrzeczonej, łatwiej będzie ustalić niezbędne dla postępowaniu sądowego fakty.
Należy także pamiętać, że umowa przedwstępna może być wykorzystana jedynie w celu zobowiązania się do nawiązania w przyszłości stosunku pracy w drodze zawarcia umowy o pracę. Nie znajduje ona natomiast zastosowania w przypadku mianowania czy powołania.
Autor: Paulina Wysocka
oprac. : eGospodarka.pl