Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową
2010-07-21 12:48
Przeczytaj także: Przekształcenie spółki komandytowej. Jaka forma prawna będzie najlepsza?
Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową ma na celu zmniejszenie obciążeń podatkowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. W świetle przepisów podatkowych, podatnikiem jest każdy ze wspólników a nie spółka, natomiast przychody uzyskiwane przez wspólników traktowane są jako przychody z działalności gospodarczej. W przypadku, w którym zostaną spełnione przesłanki wynikające z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w grę może wchodzić zastosowanie preferencyjnej stawki podatku liniowego w wysokości 19% z tytułu bycia wspólnikiem spółki komandytowej. Brzmi to zachęcająco. Przyjrzymy się zatem jak przebiega takie przekształcenie.Na początek, zarząd przygotowuje plan przekształcenia spółki wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta (vide art. 557 i 558 k.s.h.). Biegły rewident (wyznaczany przez sąd rejestrowy właściwy według siedziby spółki z o.o.) analizuje plan przekształcenia pod kontem jego poprawności i rzetelności. Taki plan powinien być sporządzany w formie pisemnej (pod rygorem nieważności) i zawierać obowiązkowo dwa elementy: ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia oraz określenie wartości udziałów albo akcji wspólników zgodnie ze sprawozdaniem finansowym.
Załącznikami do planu są:
- projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki,
- projekt umowy spółki po przekształceniu,
- wycena składników majątku (aktywów i pasywów) spółki przekształcanej,
- sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na dzień, przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie, jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe.
Uchwała o przekształceniu spółki (vide art. 563 k.s.h.) powinna zawierać co najmniej:
- typ spółki, w jaki spółka zostaje przekształcona,
- wysokość sumy komandytowej,
- wysokość kwoty przeznaczonej na wypłaty dla wspólników nie uczestniczących w spółce przekształconej, która nie może przekraczać 10% wartości bilansowej majątku spółki,
- zakres praw przyznanych osobiście wspólnikom uczestniczącym w spółce przekształconej, jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane,
- nazwiska i imiona wspólników prowadzących sprawy spółki i mających reprezentować spółkę przekształconą,
- zgodę na brzmienie umowy spółki przekształconej.
Począwszy od dnia powzięcia uchwały o przekształceniu, Wspólnicy mają miesiąc na złożenie oświadczeń dotyczących ich uczestnictwa w nowopowstałej spółce. Nie dotyczy to wspólników, którzy złożyli takie oświadczenia w dniu powzięcia uchwały.
Wspólnikowi, który nie złożył oświadczenia o uczestnictwie w spółce przekształconej, przysługuje roszczenie o wypłatę kwoty odpowiadającej wartości jego udziałów w spółce przekształcanej, zgodnie ze sprawozdaniem finansowym sporządzonym dla celów przekształcenia. Roszczenie to przedawnia się z upływem dwóch lat, licząc od dnia przekształcenia (vide art. 565 § 1 k.s.h.).