Przerwa między L-4 a wypowiedzenie umowy
2010-07-14 13:06
Przeczytaj także: Wypowiedzenie umowy po zwolnieniu lekarskim
Przerwa w L-4 - można zwolnić pracownika
Zakaz wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę obowiązuje w okresie urlopu, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy (np. spowodowanej chorobą pracownika - w takim przypadku dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy jest zwolnienie lekarskie). Oznacza to, że pracodawca nie może wręczyć pracownikowi wypowiedzenia w okresie niezdolności do pracy wykazanym w zwolnieniu lekarskim. Formalnie nie ma natomiast przeszkód do dokonania wypowiedzenia w okresie przerwy między zwolnieniami, gdyż dni nieobjęte zwolnieniem nie są dniami usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Ważne! Liczy się moment wręczenia wypowiedzenia
Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę w czasie trwania okresów ochronnych. Oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę staje się skuteczne w momencie dojścia takiego oświadczenia do pracownika w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią. Trzeba zatem pamiętać, że niezgodne z przepisami prawa będzie rozwiązanie umowy o pracę w przypadku, gdy pracownik otrzyma wypowiedzenie (zapozna się z jego treścią) podczas trwania okresu ochronnego. Nie zmieni tego nawet fakt, że w piśmie wypowiadającym umowę wskazano jako datę jej rozwiązania dzień przypadający na okres nieobjęty ochroną.
W związku z tym, jeżeli pracownik w sobotę lub niedzielę nie będzie świadczył w pracy, trudno przypuszczać, aby pracodawca mógł skutecznie wypowiedzieć umowę.
Podstawa prawna:
- art. 41, art. 229 § 2 i § 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94),
- § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 289).
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
1 2
oprac. : Katarzyna Pietruszyńska / Portal Kadrowy