eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPodnoszenie kwalifikacji zawodowych: nowe zasady

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych: nowe zasady

2010-07-15 11:30

Od 16 lipca 2010 r. będziesz musiał zawierać ze szkolącymi się podwładnymi umowę - od tego dnia obowiązują nowe zasady podnoszenia kwalifikacji przez pracowników. Tego dnia wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadza do Kodeksu pracy art. 1031 - 1035 regulujące kwestie podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników.

Przeczytaj także: Podnoszenie kwalifikacji zawodowych od 16 VII reguluje KP

Kogo obowiązują nowe zasady podnoszenia kwalifikacji?

Nowe zasady dotyczą pracowników, którzy rozpoczną podnoszenie kwalifikacji po 15 lipca 2010 r. Natomiast do tych, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych wcześniej, mają zastosowanie przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, obowiązujące przed 11 kwietnia 2010 r. Są to przepisy rozporządzenia MEN i MPiPS z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. nr 103, poz. 472 ze zm.).

Podnoszenie kwalifikacji uregulowane w umowie między pracodawcą a pracownikiem

Z nowych przepisów wynika, że pracownik i pracodawca są zobowiązani zawrzeć pisemną umowę dotyczącą podnoszenia kwalifikacji zawodowych, która będzie regulować zasady obowiązujące w tym zakresie obie strony (dotychczas zawarcie takiej umowy nie było obowiązkowe).

Uwaga!
Nie masz obowiązku zawrzeć z pracownikiem umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, tylko w sytuacji gdy nie zamierzasz zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Pamiętaj, że umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych zawarta z pracownikiem nie może zawierać postanowień mniej korzystnych dla pracownika niż wynikające zasady z przepisów art. 1031 - 1036 Kodeksu pracy.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika nowe przepisy określają jako zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Jakie uprawnienia ma pracownik podnoszący kwalifikacje?

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługują:
  1. urlop szkoleniowy,
  2. zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Jaki jest wymiar urlopu szkoleniowego?

Urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi w wymiarze:
  1. 6 dni – jeśli przystępuje on do egzaminów eksternistycznych,
  2. 6 dni – gdy przystępuje do egzaminu maturalnego,
  3. 6 dni – gdy przystępuje do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
  4. 21 dni w ostatnim roku studiów – na napisanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Jeśli tak zdecydujesz, możesz oczywiście przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, np. pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: