Zatarcie kary porządkowej na wniosek pracownika?
2010-05-21 09:40
Przeczytaj także: Kara porządkowa a zwolnienie chorobowe
Przypomnijmy, treść art. 108 § 1 K.p. wskazuje, że pracownik, który nie stosuje się do ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także nie respektuje przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, musi liczyć się z tym, że szef zastosuje wobec niego:- karę upomnienia,
- karę nagany.
Niekiedy (por. art. 108 § 2 K.p.) pracodawca może uciec się do bardziej radykalnych metod i powziąć zamiar ukarania podwładnego karą pieniężną. To jednak możliwe jest tylko i wyłącznie w przypadku, gdy pracownik:
- nie respektuje przepisów bhp lub przeciwpożarowych,
- opuszcza pracę bez usprawiedliwienia,
- stawia się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywa alkohol w czasie pracy.
Pociągnięcie pracownika do odpowiedzialności porządkowej łączy się m.in. z umieszczeniem w jego teczce osobowej odpisu zawiadomienia o nałożonej karze (por. art. 110 K.p.). Nie oznacza to jednak, że jedno przewinienie będzie się ciągnąć za nim przez całą karierę zawodową.
Stosownie bowiem do postanowień art. 113 § 1 K.p., karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa się z akt osobowych pracownika po roku nienagannej pracy. „Nienaganność” należy tu rozumieć jako niezastosowanie wobec podwładnego kolejnej kary porządkowej. Pracodawca ma jednak prawo (z własnej inicjatywy bądź na wniosek reprezentującej podwładnego zakładowej organizacji związkowej) uznać karę za niebyłą przed upływem ustawowo przewidzianego, rocznego terminu.
Ustawodawca nie przewidział, aby inicjatywa w sprawie wymazania notatki o karze porządkowej mogła należeć do zainteresowanego. Zasadniczo zatem, wzmiankowany we wstępie pracownik musi poczekać jeszcze 5 miesięcy na wymazanie niechlubnego postępku z jego akt osobowych.
Wydaje się jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudniony próbował wnioskować o wcześniejsze zatarcie kary, przy czym musi mieć świadomość, że jego wniosek nie jest dla pracodawcy wiążący. W praktyce oznacza to, że pozostaje mu jedynie nadzieja, iż szef przychylnym okiem spojrzy na jego prośbę i postanowi skorzystać z uprawnienia do przedterminowego wymazania informacji o karze porządkowej.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl