eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUrlop macierzyński i ojcowski w 2010r.

Urlop macierzyński i ojcowski w 2010r.

2010-01-11 13:04

Przeczytaj także: Tata na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i ojcowskim


Po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego podwładnej wolno zrezygnować z dalszej jego części, ale tylko pod warunkiem, że „przejmie” ją pracownik ojciec dziecka. Procedura przedstawia się następująco:
  1. ojciec dziecka składa w swoim zakładzie pisemny wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po terminie urlopu macierzyńskiego, który wykorzystała matka dziecka,
  2. pracownica u swojego pracodawcy składa pisemny wniosek w sprawie rezygnacji z urlopu macierzyńskiego, co najmniej 7 dni przed przystąpieniem do pracy; dołącza zaświadczenie z firmy ojca o terminie rozpoczęcia podstawowego urlopu macierzyńskiego przez tego ostatniego.
W takim wypadku matka traci prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, które przechodzi na ojca.

Do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, z którego korzysta pracownik-ojciec, stosujemy odpowiednio art. 1821 KP. Oznacza to, że może on np. łączyć dodatkowy urlop macierzyński ze świadczeniem pracy na część etatu. Innymi słowy: ma prawo do zatrudnienia w zmniejszonym wymiarze czasu pracy i jednocześnie stosowanej części zasiłku macierzyńskiego.

W razie zgonu matki niewykorzystaną część dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego może wziąć ojciec wychowujący dziecko.

2. Wniosek w sprawie nowego urlopu

O wzięciu dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub na warunkach macierzyńskiego swobodnie decyduje osoba uprawniona. Dostaje je jednak na całkiem innych zasadach niż urlopy podstawowe. Te ostatnie mają zasadniczo charakter obowiązkowy, a tylko w szczególnych sytuacjach wolno zrezygnować z ich części. Dodatkowy urlop macierzyński albo na warunkach macierzyńskiego przepada, gdy zainteresowany z niego nie skorzysta.

Dodatkowego urlopu macierzyńskiego bądź na warunkach macierzyńskiego udzielamy jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego.

Dodatkowy urlop macierzyński albo na warunkach macierzyńskiego trzeba wykorzystać jednorazowo, zaraz po minięciu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Tego pierwszego rodzaju urlopu nie wolno dzielić na części.

Dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub na warunkach macierzyńskiego udzielamy na pisemny wniosek pracownika, złożony najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Musimy uwzględnić taki wniosek.

Wniosek powinien określać pełną długość dodatkowego urlopu, gdyż nie wolno go przedłużać. Podwładny musi więc od razu zdecydować, czy chce pełny wymiar urlopu, czy też część. Rozwiązanie to ogranicza niepewność pracodawcy co do terminu zakończenia urlopu dodatkowego.

Przykład:
Pani Beata skończyła urlop macierzyński 20.1.2010 r. W tym wypadku powinna złożyć wniosek o dodatkowy urlop macierzyński najpóźniej 14.1.2010 r. (7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu dodatkowego, która może przypadać tylko bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego).

Określenie „bezpośrednio” rozumiemy jako „od następnego dnia”. Wynika to z zasady udzielania urlopów macierzyńskich na dni kalendarzowe. Złożenie spóźnionego wniosku grozi odmową udzielenia urlopu dodatkowego. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wniosek przekazać wcześniej.

Przykład:
Pani Tamara kończy urlop macierzyński 10.2.2010 r. Na początku 1.2010 r. wysłała pracodawcy pismo w sprawie udzielenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni od 11.2.2010 r. Wniosek złożyła prawidłowo. Szef musi go respektować.

Przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Zasadę tę stosujemy także do urlopów dodatkowych.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: