eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyUrlop bezpłatny dla związkowca

Urlop bezpłatny dla związkowca

2009-12-29 00:22

Przeczytaj także: Związki zawodowe: zwolnienie na doraźne czynności


Uprawnienia pracownika

W okresie korzystania z urlopu bezpłatnego pracownik zachowuje niektóre swoje uprawnienia. Chodzi tu o (§ 3 rozporządzenia):
  • prawo do umundurowania oraz
  • prawo do korzystania z lokalu mieszkalnego lub innego pomieszczenia mieszkalnego, zajmowanego przed urlopem bezpłatnym, jeżeli pracodawca jest uprawniony do określania warunków zajmowania przez pracowników takiego lokalu lub pomieszczenia.

Koniec urlopu

Organizacja związkowa, na której wniosek pracownikowi udzielono urlopu bezpłatnego, powinna niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o wygaśnięciu mandatu pracownika (§ 2 rozporządzenia). Pracodawca ma natomiast obowiązek zatrudnienia powracającego do zakładu pracy związkowca oraz zapewnienia mu stanowiska równorzędnego pod względem zatrudnienia z poprzednio zajmowanym.

Z powyższego wynika zatem, że szef nie musi zatrudnić związkowca na tym samym stanowisku, które zajmował poprzednio. Jeżeli chodzi zaś o wysokość wynagrodzenia przysługującego pracownikowi po powrocie do firmy, to należy rozumieć, że jest to taka wysokość, jaka jest aktualnie przewidziana dla stanowiska, które pracownik zajmował przed udaniem się na urlop bezpłatny.

Obowiązek ponownego zatrudnienia uzależniony jest od spełnienia jednej przesłanki. A mianowicie, związkowiec musi- w ciągu 7 dni od rozwiązania pracy w związku zawodowym, w którym był zatrudniony podczas sprawowania mandatu- zgłosić pracodawcy powrót do pracy. Ustawodawca nie przewidział żadnej szczególnej formy dla tego zgłoszenia, dlatego też pracownik może to zrobić pisemnie, ustnie, drogą elektroniczną czy też wyrazić zamiar kontynuowania zatrudnienia w sposób dorozumiany (podjęcie pracy).

Niezgłoszenie gotowości do pracy w wyżej wspomnianym terminie skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy z mocy prawa, chyba że niedotrzymanie terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.

Jeżeli pomimo terminowego zgłoszenia powrotu do pracy pracodawca odmówi ponownego zatrudnienia, związkowcowi przysługuje roszczenie wynikające z art. 56 K.p.(przywrócenie do pracy albo odszkodowanie).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: