Przesunięcie pracownika a umowa na zastępstwo
2009-12-24 01:45
Przeczytaj także: Umowa na zastępstwo tylko na czas nieobecności
Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: Pracownica poszła na urlop macierzyński, nie wiadomo kiedy wróci do pracy. Na jej miejsce firma chce przesunąć pracownika innego działu. Czy mamy z nim zawrzeć nową umowę o pracę na zastępstwo, czy też porozumienie zmieniające stanowisko? Czy w takim porozumieniu może być zapis o zatrudnieniu "do dnia powrotu pracownicy x"?Aby zastąpić pracownika z innego działu, można przesunąć na jego stanowisko innego zatrudnionego z tego, czy też z innego działu firmy. Wymaga to tylko zawarcia porozumienia zmieniającego do umowy o pracę, w której zmienimy stanowisko (rodzaj) pracy i określimy czas trwania takiej zmiany. Nie ma żadnego problemu, aby określić go np. „do czasu powrotu osoby nieobecnej w pracy”. Z kolei zawarcie z pracownikiem z innego działu umowy na zastępstwo pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim też jest możliwe, z tym że działanie to nie wywiera wpływu na jego dotychczasową umowę o pracę.
Przykład
Anna W. pracująca w dziale reklamy firmy ABC korzysta z urlopu macierzyńskiego. Na czas jej nieobecności zawarto umowę na zastępstwo z Katarzyną O. zatrudnioną w dziale marketingu. Takie działanie oznacza, że Katarzyna O. ma zawarte z firmą ABC 2 umowy o pracę i pojawia się problem możliwości czasowych ich wykonywania.
Uwaga!
Chcąc zawrzeć umowę na zastępstwo nieobecnego pracownika z pracownikiem już zatrudnionym w Twojej firmie powinieneś albo rozwiązać dotychczasową umowę o pracę, albo zmniejszyć mu wymiar etatu lub zawrzeć drugą umowę na część etatu, tak aby pracownik mógł się wywiązać ze wszystkich obowiązków i wykorzystać przewidziany prawem odpoczynek.
Podstawa prawna:
- art. 25, art. 331 kp.
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline