eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo konsumenckieJak rozstrzygać spory konsumenckie?

Jak rozstrzygać spory konsumenckie?

2009-12-10 13:14

Przeczytaj także: Odrzucona reklamacja w banku: sąd to ostateczność


Wyrok sądu polubownego ma taką samą moc prawną, jak wyrok sądu powszechnego. Oznacza to, że może być przymusowo wykonany przez komornika, po uprzednim stwierdzeniu jego wykonalności przez sąd powszechny. Jeśli konsument jest niezadowolony z wyroku sądu polubownego, może żądać jego uchylenia, składając skargę do sądu powszechnego.

Jak rozwiązać spór ze sprzedawcą?


Właściwa metoda:

Mediacja lub Sąd Polubowny przy Inspekcji Handlowej (IH).

Jakie spory rozstrzyga dany organ:

Spory związane z zakupionym towarem lub usługą (odzież, obuwie, sprzęt RTV, AGD, meble, komputery, usługi remontowe i montażowe, drobne usługi krawieckie, fryzjerskie, pralnicze).

Co należy zrobić, chcąc rozstrzygnąć spór:

Należy złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji lub wniosek o rozpoznanie sprawy przed Stałym Polubownym Sądem Konsumenckim do wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Handlowej, właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy. Wykaz inspektoratów wojewódzkich oraz wzory wniosków znajdują się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Inspekcji Handlowej www.giih.gov.pl

Ile to kosztuje?

Złożenie wniosku o przeprowadzenie mediacji lub rozpoznanie sprawy przed Stałym Polubownym Sądem Konsumenckim jest bezpłatne. Jeśli natomiast do reprezentowania nas podczas mediacji wyznaczymy pełnomocnika, nie będącego naszym małżonkiem lub najbliższym członkiem rodziny, musi on uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 złotych. Postępowanie w sądzie polubownym może (choć nie musi) wiązać się z pewnymi wydatkami np. pokryciem kosztów wynagrodzenia rzeczoznawcy, powołanego w celu wydania ekspertyzy. Takie wydatki są pokrywane przez stronę przegrywającą.

Prawne podstawy działania
  • Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 2001 roku, Nr 4, poz. 25, z późn. zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 września 2001 r. w sprawie określenia regulaminu organizacji i działania stałych polubownych sądów konsumenckich (Dz. U. z 2001 roku, Nr 113, poz. 1214),
  • Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks Postępowania Cywilnego (Dz. U. z 1964 roku, Nr 43, poz. 296, z późn. zm.).
Dane kontaktowe:

Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej
ul. Niedźwiedzia 6E
02-737 Warszawa
Tel.: (22) 548 72 33, (22) 548 74 01
E-mail: sekretariat@giih.gov.pl

poprzednia  

1 2 3 ... 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: