Senior w banku
2009-11-27 07:45
Przeczytaj także: Umowa z bankiem podlega negocjacjom
2.2. URZĄD OCHRONY KONKURENCJI I KONSUMENTÓW
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – odpowiada za politykę antymonopolową oraz politykę ochrony konsumentów. Urząd nie zajmuje się rozwiązywaniem indywidualnych spraw ani poradnictwem konsumenckim. Natomiast w ramach swoich kompetencji, walczy z bezprawnymi praktykami stosowanymi przez przedsiębiorców, również na rynku usług finansowych. Jeżeli takie praktyki mogą potencjalnie dotknąć nieograniczonej liczby osób, to traktuje się je jako naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Prezes Urzędu może zakazać stosowania praktyki, jeśli narusza ona zbiorowe interesy konsumentów oraz nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną.
UOKiK sprawdza także czy instytucje finansowe nie stosują w umowach z konsumentami niedozwolonych klauzul / warunków. Warunki uznane za niedozwolone, wpisywane są do Rejestru klauzul niedozwolonych i nie mogą być używane w obrocie prawnym z udziałem konsumentów.
Każdy konsument, który ma wątpliwości czy w umowie, którą proponuje mu bank bądź inna instytucja finansowa, nie ma klauzul niedozwolonych, może przejrzeć ten rejestr na stronie www.uokik.gov.pl Może także sprawdzić czy dany wzorzec umowny otrzymał Certyfikat Stowarzyszenia Konsumentów Polskich, który gwarantuje, że opatrzona nim umowa jest zgodna z prawem konsumenckim i szeroko rozumianym interesem konsumentów.
3. Gdzie trzymać pieniądze i lokować oszczędności?
3.1. NASZE POTRZEBY
- Oceńmy czy wszystkie pieniądze ulokowane na koncie będą nam potrzebne na bieżące wydatki (rachunek a’vista lub ROR) czy ich część chcemy zainwestować (lokata, akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne)?
- Ustalmy czy zysk ma być niższy, ale przewidywalny (rachunek ROR, lokata, obligacje), czy wyższy, choć ryzykowny (akcje, fundusze inwestycyjne)?
- Czy chcemy mieć pewne – stałe oprocentowanie naszych środków (wysokość oprocentowania obowiązuje niezmiennie przez cały okres trwania lokaty), czy może mamy nadzieję na to, że oprocentowanie zmienne będzie korzystniejsze (jego wysokość może zmienić się w czasie trwania lokaty w wyniku powstania okoliczności przewidzianych w umowie)?
- Czy znamy nie tylko wysokość oprocentowania, ale także jaki jest koszt operacji, które będziemy najczęściej wykonywać? Czy ważniejsza jest niska opłata za prowadzenie rachunku (nie planujemy dokonywania przelewów ani innych operacji na koncie) czy też ważniejsze są koszty przelewów (co miesiąc dokonujemy wielu przelewów)?
- Na jaki czas chcemy zawrzeć umowę – nieokreślony, określony (bywają lokaty wieloletnie, ale też dzienne)? Od terminu lokaty zależą w dużej mierze przyszłe zyski.
- Jakie są skutki zerwania umowy zawartej na czas określony?
- Czy można skorzystać ze zgromadzonych pieniędzy w każdym czasie?
- Czy można wydawać dodatkowe dyspozycje do rachunku, np. zapis na wypadek śmierci, pełnomocnictwa?
- Czy jest możliwość kapitalizowania odsetek, czyli dodawania ich do środków zgromadzonych na koncie?
- Czy umowa zawarta na czas określony jest automatycznie przedłużana na następny okres przy braku innych dyspozycji i na jakich warunkach?
- Jakie jest oprocentowanie środków po upływie okresu umownego, gdy nie ulega on przedłużeniu?
oprac. : Stowarzyszenie Konsumentów Polskich
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Prawo
-
Lotnisko Chopina w Warszawie - praktyczne wskazówki dla podróżnych
-
Realne korzyści arbitrażu, czyli dlaczego sąd polubowny jest lepszy od powszechnego
-
Odwołane oraz przekierowane loty z powodu mgły. Jakie prawa pasażera i obowiązki przewoźnika?
-
Co nowe prawo komunikacji elektronicznej oznacza dla e-commerce?