eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyPrzejście zakładu pracy a układ zbiorowy

Przejście zakładu pracy a układ zbiorowy

2009-11-13 10:28

Przeczytaj także: Układ zbiorowy pracy - postanowienia normatywne


W tym miejscu rodzi się pytanie: czy pracodawca, który nosi się z zamiarem wypowiedzenia przejętym pracownikom warunków pracy i płacy, musi czekać do końca jednorocznego okresu? Czy też może wręczyć je wcześniej?

Wszystkie wątpliwości w tej kwestii rozwiewa uchwała poszerzonego składu SN , w myśl której wypowiedzenie przez pracodawcę warunków umowy o pracę w okresie roku, w którym wobec pracownika przejętego w trybie art. 231 K.p. stosuje się postanowienia dotychczasowego układu zbiorowego pracy, jest dopuszczalne, pod warunkiem że wywołuje ono skutek po upływie tego roku.

W uzasadnieniu powyższego stanowiska podkreślono m.in., że przyjęta wykładnia pozostaje w zgodzie z dyrektywą Rady 2001/23/WE z dnia 12 marca 2001 r. dotyczącą zbliżenia prawa państw członkowskich odnoszącego się do ochrony uprawnień pracowniczych w razie transferu przedsiębiorstw, zakładów lub ich części.

Stosownie bowiem do art. 3 ust. 3 powołanej dyrektywy, po przeniesieniu własności, nabywca w dalszym ciągu zobowiązany jest do przestrzegania (na takich samych zasadach jak zbywca) warunków uzgodnionych w układzie zbiorowym do momentu rozwiązania lub wygaśnięcia układu lub do czasu wejścia w życie lub zastosowania innego układu zbiorowego. Państwa członkowskie mogą ograniczyć okres stosowania takich warunków, jednakże nie może on być krótszy niż jeden rok.

W opinii SN, brzmienie przytoczonego powyżej postanowienia dyrektywy nie daje podstaw do uznania, że okres stosowania dotychczasowych warunków wynikających z układu zbiorowego pracy powinien wynosić jeden rok i dodatkowo cały okres wypowiedzenia po upływie tego roku.

Reasumując, przepisy K.p. gwarantują przejmowanym pracownikom niezmienność warunków pracy i płacy jedynie przez rok. Jednocześnie w ustawie brak jest zastrzeżenia, że niedozwolone jest wręczenie wypowiedzeń zmieniających w trakcie trwania tego roku. Nowy szef ma więc prawo dokonać wypowiedzenia warunków pracy i płacy jeszcze przed upływem okresu, o którym mowa w art. 2418 K.p., pod warunkiem jednak, że skutki wypowiedzenia nastąpią dopiero po upływie roku od przejęcia firmy od poprzedniego pracodawcy.

PRZYKŁAD

10 listopada 2008 r. spółka X przejęła część spółki Y objętej postanowieniami układu zbiorowego pracy. 22 lipca 2009 r. nowy pracodawca wręczył personelowi wypowiedzenia zmieniające warunki umów o pracę w zakresie nagród jubileuszowych. Przysługujący pracownikom trzymiesięczny okres wypowiedzenia upłynął 31 października 2009 r. Skutki wypowiedzenia nastąpiły w tym przypadku 1 listopada 2009 r., a więc za wcześnie. Zasadne jest zatem uznać, że wypowiedzeń dokonano z naruszeniem art. 2418 K.p.


WAŻNE!

Nowy pracodawca nie jest zobowiązany do przestrzegania postanowień układu zbiorowego pracy, jeżeli przed przejęciem zakładu pracy zostały one zawieszone.
Przeczytaj także: Układy zbiorowe pracy Układy zbiorowe pracy

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: