eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZakaz konkurencji w czasie i po ustaniu stosunku pracy

Zakaz konkurencji w czasie i po ustaniu stosunku pracy

2009-10-31 03:22

Przeczytaj także: Umowa o zakazie konkurencji a wypowiedzenie


Po upływie terminu na jaki umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy została zawarta pracownik jest zwolniony z obowiązku powstrzymania się od działalności konkurencyjnej. Art. 1012§2 kp wskazuje, iż zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu na jaki została zawarta umowa w razie ustania przyczyn uzasadniających powstanie zakazu konkurencji lub w sytuacji, gdy pracodawca niewywiązuje się z obowiązku wypłaty odszkodowania.

W momencie ustania przyczyn uzasadniających powstanie zakazu konkurencji po ustani zatrudnienia, przed upływem terminu określonego w umowie ciążący na pracowniku obowiązek zakazu konkurencji z mocy prawa ( ex lege) przestaje obowiązywać. Umowa o zakazie konkurencji wygasa, ale pracodawca obowiązany jest do wypłaty całego umówionego odszkodowania.

Jeśli pracodawca nie wywiązuje się ze swego obowiązku tzn. nie wypłaca pracownikowi należnego mu odszkodowania to wówczas dochodzi do ustania zakazu konkurencji. W skutek niewywiązania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania pracodawca może żądać od pracodawcy na podstawie art. 471 k.c. odszkodowania w wysokości odpowiadającej wysokości szkody, którą poniósł wskutek powstrzymania się od działalności konkurencyjnej i ograniczenia tym samym możliwości zarobkowych. Zgodnie z treścią art. 361§2 k.c. naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Poprzez utracone korzyści w tym wypadku należy rozumieć dochody, które mógłby osiągnąć pracownik, gdyby nie ciążył na nim zakaz konkurencji.

Forma umowy o zakazie konkurencji

Zgodnie z art. 1013kp do umowy dotyczącej zakazu konkurencji zarówno w trakcie trwania stosunku pracy, jak również po jego ustaniu wymagana jest – pod rygorem nieważności – forma pisemna. Oznacza to, że umowa nie zawarta na piśmie jest nieważna. Ustanowienie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pozwala na włączenie stosownego postanowienia do tekstu umowy o pracę. Możliwe jest zawarcie w jednym tekście dwóch lub więcej umów, jeżeli tylko treść tych umów będzie dawała się rozdzielić i wymagana przez prawo forma każdej z tych umów zostanie zachowana. W sytuacji, gdy umowa o pracę nie będzie zawarta w formie pisemnej, to włączony do niej zakaz konkurencji będzie nieważny.

Właściwość sądów

Art. 1012§3 zd. 3 wskazuje, iż spory dotyczące odszkodowania pracownikowi od pracodawcy rozpoznaję jako właściwy sąd pracy. Natomiast spory dotyczące roszczeń pracodawcy w stosunku do pracownika związanie ze złamaniem zakazu konkurencji należą do właściwości wydziałów sądów powszechnych.

Formularze do pobrania:
Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy
Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: