Zasady obliczania terminów wobec kontrahentów
2011-05-20 13:06
Przeczytaj także: Jak wyznaczyć termin zapłaty?
Dni wolne od pracy określone są w ustawie o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 1951 r. nr 4, poz. 28 ze zm.). Jeśli ostatni dzień terminu przypadnie na któryś z dni ustawowo wolnych od pracy, to automatycznie termin ulega przesunięciu na najbliższy dzień "nieświąteczny". Sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy w rozumieniu art. 115 K.c.
Dniami wolnymi od pracy są:
- wszystkie niedziele,
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja - Święto Państwowe,
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.
Należy pamiętać o tym, aby na potrzeby obliczania terminów wobec kontrahentów nie przenosić automatycznie zasad rządzących obliczaniem terminów podatkowych. Prawo podatkowe inaczej niż prawo cywilne traktuje soboty. Z art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) wynika, że jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Kodeks cywilny traktuje natomiast sobotę tak samo, jak dni niebędące dniami ustawowo wolnymi od pracy.
Ponadto na potrzeby prawa podatkowego inaczej określono moment zapłaty w obrocie bezgotówkowym. Za termin dokonania zapłaty podatku w obrocie bezgotówkowym uważa się dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu (art. 60 § 1 Ordynacji podatkowej), czyli dzień, w którym pieniądze "schodzą" z rachunku podatnika. Przy zobowiązaniach cywilnoprawnych zapłatę uznaje się za dokonaną w terminie, w którym pieniądze pojawią się na rachunku wierzyciela.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 23.04.1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.)
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.
1 2
oprac. : Andrzej Janowski / Gazeta Podatkowa