eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo gospodarczeKoncentracja przedsiębiorstw - przepisy

Koncentracja przedsiębiorstw - przepisy

2009-07-23 14:15

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej "UOKiK") wydał w dniu 17 lipca br. komunikat (dalej: "komunikat"), w którym określił warunki prawidłowo przeprowadzonej koncentracji przedsiębiorstw oraz wskazał konsekwencje prawne, jakie mogą ponieść przedsiębiorcy uchylający się od stosowania obowiązujących w tym zakresie przepisów.

Przeczytaj także: Zgoda UOKiK na kolejne koncentracje

Do dnia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wyłączną kompetencję do sprawowania kontroli koncentracji przedsiębiorstw posiadał Prezes UOKiK. Z dniem 1 maja 2004 r. obowiązują w Polsce akty wspólnotowe, które rozdzielają powyższą kompetencję pomiędzy dwa organy - Prezesa UOKiK oraz Komisję Europejską (na mocy Rozporządzenia Rady z dnia 20 stycznia 2004 r. 139/2004/WE, dalej: "rozporządzenie"), która jest właściwa do rozpatrywania transakcji o wymiarze wspólnotowym.

Koncentracja przedsiębiorstw stanowi centralny punkt zainteresowania ustawodawstwa antymonopolowego. W świetle ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji
i konsumentów (Dz. U. 2007, Nr 50, poz. 331 ze zm., dalej: "ustawa"), zamiar koncentracji podlega zgłoszeniu Prezesowi UOKiK, jeżeli zostaną spełnione następujące przesłanki:
  1. łączny światowy obrót przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekracza równowartość 1 000 000 000 euro;
  2. łączny obrót na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekracza równowartość 50 000 000 euro;
  3. zamiar koncentracji dotyczy:
  • połączenia dwóch lub więcej samodzielnych przedsiębiorców;
  • przejęcia - poprzez nabycie lub objęcie akcji, innych papierów wartościowych, udziałów, całości lub części majątku lub w jakikolwiek inny sposób – bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad całym albo częścią jednego lub więcej przedsiębiorców przez jednego lub więcej przedsiębiorców;
  • utworzenia przez przedsiębiorców wspólnego przedsiębiorcy;
  • nabycia przez przedsiębiorcę części mienia innego przedsiębiorcy (całości lub części przedsiębiorstwa), jeżeli obrót realizowany przez to mienie w którymkolwiek z dwóch lat obrotowych poprzedzających zgłoszenie przekroczył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej równowartość 10 000 000 euro.
Wskazane w ustawie określenie "zamiar" nie pozostaje bez znaczenia. Zgoda na koncentrację musi być wydana przez UOKiK przed jej dokonaniem. W przeciwnym wypadku UOKiK może nałożyć na firmę, która dokonała koncentracji karę finansową (w wysokości nawet do 10% ubiegłorocznych przychodów) albo nakazać podział przedsiębiorcy lub sprzedaż części jego udziałów.

UOKiK dodatkowo przypomina, że przy oszacowaniu obrotu firmy należy uwzględnić nie tylko obrót przedsiębiorców biorących bezpośredni udział w koncentracji, ale także grup kapitałowych. Urząd zaznacza jednocześnie, że poziom wiedzy polskich przedsiębiorców w zakresie prawa antymonopolowego jest "niepokojąco niski".

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: