Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej i inne zmiany w prawie w VIII 2015 roku
2015-09-24 12:39
Przeczytaj także: Znowelizowany Kodeks pracy i inne zmiany w prawie w sierpniu 2015
7. Kolejna zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W dniu 17 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ustawa wiąże się z uwarunkowaną niżem demograficznym polityką prorodzinną państwa, a jej podstawowym celem jest wprowadzenie do polskiego systemu podatkowego preferencji podatkowych adresowanych zarówno do pracujących rodziców, jak i do tych pracodawców, którzy ponoszą wydatki związane z tworzeniem zakładowych żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli, bądź finansują część wydatków ponoszonych przez pracowników w związku z opieką nad dziećmi.
W myśl obowiązujących przepisów wolne od podatku dochodowego są świadczenia otrzymane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach lub klubach dziecięcych. Ustawa rozszerza zakres przedmiotowy powyższego zwolnienia o świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych związane z pobytem dzieci w przedszkolach. Ponadto wprowadza nowe zwolnienie obejmujące świadczenia, które nie są finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, otrzymane od pracodawcy z tytułu: objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna, uczęszczania dziecka pracownika do żłobka lub klubu dziecięcego, a także uczęszczania dziecka pracownika do przedszkola. Limit zwolnienia został ustalony na 400 zł w przypadku objęcia dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna i uczęszczania dziecka do żłobka lub klubu dziecięcego oraz na 200 zł – w odniesieniu do świadczeń związanych z uczęszczaniem dziecka pracownika do przedszkola.
Druga grupa zmian dotyczy kosztów uzyskania przychodów. W myśl dodanych regulacji kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będą także trzy kategorie wydatków. Po pierwsze, koszty poniesione przez pracodawcę na utworzenie zakładowego żłobka, zakładowego klubu dziecięcego lub zakładowego przedszkola. Po drugie, koszty związane z prowadzeniem zakładowego żłobka, zakładowego klubu dziecięcego lub zakładowego przedszkola. Po trzecie, koszty z tytułu dofinansowania pracownikowi wydatków związanych z objęciem dziecka pracownika opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna, uczęszczaniem dziecka pracownika do żłobka lub klubu dziecięcego oraz uczęszczaniem dziecka pracownika do przedszkola. Powyższe kategorie wydatków będą stanowić koszty uzyskania przychodów pod warunkiem, że nie zostały sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.
8. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych.
W dniu 17 sierpnia 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw ma na celu usprawnienie procesu wnioskowania, ustalania i przyznawania świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz świadczeń przyznawanych na podstawie ustawy o pomocy społecznej poprzez zmodyfikowanie działań wykonywanych przez organy, które uczestniczą w procesie przyznawania tych świadczeń.
Nowelizacja określa zakres gromadzonych informacji umożliwiających weryfikację danych dla realizacji świadczeń oraz daje podstawy do korzystania z danych gromadzonych w rejestrach utworzonych przez ministra właściwego do spraw rodziny oraz ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego przez organy publiczne realizujące ww. ustawy. Możliwość załatwienia sprawy bez konieczności osobistego udania się do urzędu z jednej strony, ma zwiększyć dostępność świadczeń, z drugiej zaś strony elektroniczna wymiana informacji oraz zinformatyzowanie postępowań, ma zapobiegać ewentualnym nieprawidłowościom, jak np. jednoczesne pobieranie świadczeń w różnych gminach przez jedną osobę.
Zmiany w nowelizowanych ustawach umożliwiają pozyskanie informacji o dochodzie rodziny w celu ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych i świadczeń z funduszu alimentacyjnego, ale także dają podstawę dostępu do informacji z centralnej ewidencji pojazdów co zdaniem ustawodawcy pozwala ośrodkowi pomocy społecznej na lepszą ocenę sytuacji majątkowej ubiegających się o świadczenie z pomocy społecznej.
W ustawie przewidziano długie vacatio legis (ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.) co wynika z konieczności przetestowania i wdrożenia systemów teleinformatycznych oraz przygotowania pracowników do realizacji zadań wynikających ze zmian ustaw do obsługi tych systemów. Ustawa przewiduje ponadto wydłużony termin (do 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy) na przygotowanie Systemów Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do funkcjonowania w systemie.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku, z wyjątkiem art. 3 pkt. 1 oraz art. 4 pkt. 8, które wchodzą w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia.
9. Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym.
W dniu 25 sierpnia 2015 roku została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym.
W nowelizowanej ustawie zaproponowano, aby stację kontroli pojazdów mogły prowadzić podmioty niebędące przedsiębiorcami, takie jak szkoła lub centrum kształcenia, kształcące w zawodach związanych z naprawą i eksploatacją pojazdów, jednostki podległe lub nadzorowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw zdrowia, ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego lub ministra właściwego do spraw transportu, a także jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Ustawa obowiązuje od dnia 23 września 2015 roku.
10. Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.
W dniu 25 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami.
Celem ustawy jest uchylenie wymogu ukończenia kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służby Więziennej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz przez osoby kierujące pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 4 stycznia 2016 roku.
11. Zmiana ustawy o Agencji Rynku Rolnego.
W dniu 25 sierpnia 2015 roku została także podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz niektórych innych ustaw.
Wprowadzane nowelizacją rozwiązania legislacyjne wynikają bezpośrednio z aktów prawa Unii Europejskiej. Ustawa wchodzi w życie z dniem 3 października 2015 roku, z wyjątkiem art. 1 pkt. 6, który wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2015 roku.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)