Odpowiedzialność dyscyplinarna a Karta Nauczyciela
2009-05-30 12:22
Przeczytaj także: Ocena pracy nauczyciela
Podstawowe obowiązkiNauczyciel, jak każdy pracownik, zobligowany jest rzetelnie i sumiennie wykonywać swe obowiązki zawodowe. Szczegółowy katalog powinności, którym powinna sprostać kadra nauczycielska, zawiera się w art. 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r.- Karta Nauczyciela, dalej: „ustawa”. W świetle tej regulacji, do nauczyciela należy:
- rzetelna realizacja zadań związanych z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły (dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą), w tym również zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę,
- wspieranie każdego ucznia w jego rozwoju,
- dążenie do pełni własnego rozwoju osobowego,
-
kształcenie i wychowywanie młodzieży w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu
Konstytucji RP, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka, - dbałość o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.
Nauczyciel, który uchybia godności wykonywanego zawodu lub nie stosuje się do powyższych obowiązków, musi liczyć się z grożącą mu odpowiedzialnością dyscyplinarną (art. 75 ust. 1 ustawy).
Jakie kary?
Zgodnie z art. 76 ustawy, nauczycielowi można wymierzyć następujące kary dyscyplinarne:
- nagana z ostrzeżeniem,
- zwolnienie z pracy,
- zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania,
- wydalenie z zawodu nauczycielskiego, co w konsekwencji wiąże się również z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim.
Wymierzenie wyżej wskazanych kar leży w gestii komisji dyscyplinarnej, która inicjuje również- na wniosek rzecznika dyscyplinarnego- postępowanie dyscyplinarne w sprawie obwinionego nauczyciela (art. 76 ust. 2 i art. 80 ust. 1 ustawy).
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl