Spory ze stosunku pracy a ugoda sądowa
2009-03-15 12:34
Przeczytaj także: Spory ze stosunku pracy - polubowne rozwiązania
Ponadto, jak w skazał SN w postanowieniu z 21 lipca 2000 r. (I PKN 451/00, OSNP 2002, Nr 5, poz. 116), w ocenie dopuszczalności ugody sądowej według kryterium słusznego interesu pracownika kluczową rolę odgrywa porównanie treści ugody z roszczeniami, które przysługują pracownikowi na podstawie przedstawionych przez niego faktycznych okoliczności sprawy.
Poruszając kwestię dopuszczalności ugody sądowej nie sposób nie przytoczyć tu stanowiska SN z 3 lutego 2006 r. (II PK 161/05, OSNP 2007, Nr 3-4, poz. 41). W wyroku tym sąd uznał, że zakaz zrzeczenia się prawa do wynagrodzenia (art. 84 K.p.) ma charakter bezwzględnie obowiązujący i obejmuje wszelkie oświadczenia pracownika, w tym także w drodze ugody sądowej. Zasadniczo więc, ustępstwo na rzecz pracodawcy nie może przejawiać się rezygnacją z pensji.
Zakres ugody
Ugoda sądowa może, ale nie musi, dotyczyć wszystkich roszczeń powoda. W niektórych kwestiach strony mogą bowiem zdać się na rozstrzygnięcie sądu- takie ustalenie powinno jednak jasno wynikać z zawartego porozumienia. Ponadto należy zwrócić szczególna uwagę, aby treść dokumentu wyszczególniała:
- zobowiązania strony pozwanej,
- termin, w którym zobowiązania mają zostać wypełnione,
- rozstrzygnięcia dotyczących kosztów procesowych (w przeciwnym razie będą się one znosić pomiędzy stronami ugody).
Co ważne, w postanowieniach ugody może się również znaleźć miejsce dla spraw, o których nie było mowy w pozwie, ale stanowiących kwestię sporną pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.
Zawarcie ugody
Jeżeli strony doszły do konsensusu, nie pozostaje nic innego niż podpisanie ugody. Czynność ta kończy postępowanie przed sądem pracy i skutkuje umorzeniem postępowania. Nie są tu potrzebne żadne dodatkowe oświadczenia czy wnioski stron. Co ważne, do momentu uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania istnieje możliwość kwestionowania postanowień ugody. Skutecznym narzędziem jest w takim przypadku np. cofnięcie zgody na jej zawarcie (por. art. 394 § 1 K.p.c.).
Prawomocnie zawarta ugoda jest jednocześnie tytułem egzekucyjnym, który po opatrzeniu go klauzulą wykonalności, stanowi podstawę do egzekucji. Warto tu przypomnieć, że w myśl art. 291 § 1 K.p. termin przedawnienia roszczenie stwierdzonego ugodą jest wydłużony i wynosi 10 lat od daty jej zawarcia.
![Ugoda pomiędzy przedsiębiorcami [© BillionPhotos.com - Fotolia.com] Ugoda pomiędzy przedsiębiorcami](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/ugoda/Ugoda-pomiedzy-przedsiebiorcami-228207-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl