Spadły koszty zatrudnienia pracowników 50+
2009-02-11 14:07
Przeczytaj także: Redukcja kosztów zatrudnienia bez zwalniania pracowników
Oznacza to, że nowe przepisy obejmą zarówno pracowników chorujących w dniu 1.2.2009 r., jak i tych, którzy zachorują w okresie późniejszym. Jeśli natomiast pracownik korzystał w styczniu 2009 r. z 14 dni zwolnienia, to w lutym należy mu się już zasiłek chorobowy z ZUS, skoro okres finansowania przez pracodawcę wynagrodzenia chorobowego ustalony jest na rok kalendarzowy. Jeśli pracownik chorował w styczniu np. przez 10 dni i choruje w lutym, to za pierwsze 4 dni choroby w lutym należeć mu się będzie wynagrodzenie chorobowe, a od 15. dnia choroby – zasiłek chorobowy. Taką interpretację potwierdził ZUS.
Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP
Pracodawcy zatrudniający bezrobotnych w wieku 50+ zostali czasowo zwolnieni z obowiązku odprowadzania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, natomiast za pracowników, którzy ukończyli 60 lat (mężczyźni) i 55 lat (kobiety) – składek na te fundusze nie będzie się odprowadzać w ogóle.
Zwolnienia od opłacania składek dla pracowników w wieku przekraczającym 55 lat kobiety i 60 lat mężczyźni obowiązuje od 1 lutego i jest nieograniczone w czasie. Natomiast w przypadku pracowników 50-letnich zwolnienie obejmie osoby zatrudnione po 30.6.2009 r., przy czym zostało ono ograniczone w czasie do 12 miesięcy.
![Wzrost płacy minimalnej będzie silnym ciosem dla rynku pracy [© adam88xx - Fotolia.com] Wzrost płacy minimalnej będzie silnym ciosem dla rynku pracy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/wzrost-placy-minimalnej/Wzrost-placy-minimalnej-bedzie-silnym-ciosem-dla-rynku-pracy-254827-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Maciej Nałęcz / Beck Info Biznes