Udzielenie czasu wolnego a dnia wolnego
2008-12-08 14:07
Przeczytaj także: Dzień wolny a doba pracownicza: interpretacje
Rekompensata pracy nadliczbowej w postaci dnia wolnego od pracy
Pracownikowi, który ze względu na okoliczności uzasadniające pracę w godzinach nadliczbowych (czyli konieczność prowadzenia akcji ratowniczej lub szczególne potrzeby pracodawcy), wykonywał pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, pracodawca powinien zapewnić inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym (art. 1513 kp). W zamian za pracę w dniu wolnym, np. w sobotę, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi pełny dzień wolny od pracy (a nie czas wolny od pracy!) niezależnie od liczby faktycznie przepracowanych godzin w tym dniu. Oznacza to, że jeżeli pracownik przepracował w takim dniu np. 3 godziny, to pracodawca obowiązany jest do udzielenia mu całego dnia wolnego.
Udzielenie dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym powinno nastąpić w terminie uzgodnionym z pracownikiem jednak nie później niż do końca okresu rozliczeniowego, w którym taka praca miała miejsce. Pracodawca nie ma w takiej sytuacji prawnej możliwości zamiany formy rekompensaty, tzn. np. wypłacić pracownikowi wynagrodzenie powiększone o stosowny dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Udzielenie dnia wolnego jest bowiem jedyną przewidzianą w przepisach formą rekompensaty pracy w dniu wolnym wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Oczywiście nieudzielenie dnia wolnego prawdopodobnie spowoduje przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy, za co będziesz musiał wypłacić pracownikowi wynagrodzenie wraz ze 100% dodatkiem. Jednakże taka wypłata nie zaciera wykroczenia, jakim jest nieudzielenie dnia wolnego za pracę w dniu wolnym z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.
Całego dnia wolnego (a nie czasu wolnego) udzielasz też zawsze pracownikowi, który świadczył pracę w niedzielę lub święto (art. 15111 kp).
Podstawa prawna:
- art. 151 § 1, art.1512, art. 1513, art. 15111, art. 281 kp
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
Przeczytaj także:
Święto Trzech Króli: dzień wolny od pracy
1 2
oprac. : KadryOnline