Niezdolność do pracy a wypowiedzenie podczas urlopu
2008-11-28 13:58
Przeczytaj także: Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy
Pracodawca w takiej sytuacji jest zobowiązany do przeniesienia pracownika do innej, odpowiedniej pracy, jeżeli niezdolność do wykonywania dotychczasowej, stwierdzona orzeczeniem lekarskim, wystąpiła na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, a pracownik nie został uznany za „ogólnie” niezdolnego do pracy.
Obowiązek taki nie występuje jednak w sytuacji, w której pracownik nie może wykonywać dotychczasowej pracy z innych niż wyżej wskazanych przyczyn. W związku z tym, w sytuacji opisanej w pytaniu, po powrocie pracownicy z urlopu wypoczynkowego pracodawca może rozważyć możliwość zaproponowania pracownicy innego stanowiska pracy, odpowiedniego dla niej ze względu na jej kwalifikacja zawodowe - jeżeli oczywiście takim stanowiskiem dysponuje. Nie jest jednak zobligowany do podejmowania takiego działania.
Przeniesienie na inne stanowisko wymaga zgody pracownika
Jeżeli pracodawca zdecyduje się zaproponować pracownicy inne stanowisko pracy, w takiej sytuacji pracownica musi też wyrazić zgodę na taką zmianę. Można tego dokonać w drodze porozumienia zmieniającego. W przypadku braku możliwości powierzenia pracownicy innej pracy czy też braku jej zgody na inną pracę - pracodawca może umowę o pracę wypowiedzieć, jednakże dopiero w momencie powrotu pracownicy z urlopu wypoczynkowego.
Podstawa prawna:
- art. 30, art. 41, art. 229 § 4, art. 231 kp,
- art. 12 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353).
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
1 2
oprac. : KadryOnline