Podnoszenie kwalifikacji a obowiązki pracodawcy
2008-11-01 11:15
Przeczytaj także: Skierowanie na szkolenie wbrew pracownikowi
Przepisy chronią też pracownika, i tak, pomimo rozwiązania stosunku pracy, nie ma on obowiązku zwrotu w/w kosztów, jeżeli nastąpiło ono w wyniku (§ 6 ust. 4 rozporządzenia):
- szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, stwierdzonego orzeczeniem lekarskim wydanym w trybie odrębnych przepisów, w razie gdy zakład pracy nie przeniósł go do innej pracy odpowiedniej ze względu na stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim,
- braku możliwości dalszego zatrudnienia ze względu na inwalidztwo lub utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy,
- przeprowadzenia się pracownika do innej miejscowości w związku ze zmianą miejsca zatrudnienia małżonka,
- przeprowadzenia się pracownika do innej miejscowości ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości
2. Podnoszenie kwalifikacji bez skierowania pracodawcy
Pracodawca, którego podwładny podejmuje naukę w formie szkolnej bez skierowania zakładu pracy, może również przyznać pewne świadczenia. Są nimi bezpłatny urlop i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia i w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia (umowy) pomiędzy firmą i pracownikiem. Firma w tejże umowie może również zobowiązać się do pokrycia wydatków związanych z kształceniem podwładnego (podobnie jak w przypadku pracowników ze skierowaniem), a więc np. czesnego, kosztów przejazdu czy podręczników (§ 5 ust. 1 rozporządzenia). Wszystkie decyzje odnośnie urlopu oraz innych świadczeń zależą wyłącznie od woli pracodawcy. Pracownikowi, który spotka się z odmową przyznania któregokolwiek ze świadczeń, nie przysługuje więc prawo do żadnych roszczeń z tego tytułu.
Co ważne, okres bezpłatnego urlopu szkoleniowego wlicza się do okresu zatrudnienia w danej firmie w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z przepisów Kodeksu pracy (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).
Umowa, na podstawie której pracodawca zobowiązuje się partycypować w kosztach prywatnej nauki podwładnego może, zdaniem SN, odmiennie kształtować obowiązki stron, niż zostało to określone w § 6 ust. 2 rozporządzenia. Przepis ten nie znajduje bowiem zastosowania wobec osób, które bez skierowania pracodawcy rozpoczęły kształcenie w szkole wyższej (por. uchwała SN z 10 marca 2005 r., II PZP 2/05, OSNP 2005, Nr 16, poz. 220). W takiej sytuacji nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby umowa określała np. szerszy zakres obowiązków pracownika, a węższy pracodawcy. I tak np. dopuszczalne jest, że zapisy porozumienia obligują pracownika do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę również w przypadku rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron.
KSZTAŁCENIE W FORMACH POZASZKOLNYCH
Za podstawowe rodzaje kształcenia, dokształcania oraz doskonalenia w ramach form pozaszkolnych uznaje się:
- studia podyplomowe,
- kursy,
- seminaria,
a także np.:
- staże zawodowe,
- staże specjalistyczne,
- praktyki zawodowe.
Należy przy tym pamiętać, że w szczególności szkolenia nie mogą polegać na wykonywaniu standardowych obowiązków służbowych.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl