Nieobecność w pracy: co ją usprawiedliwia?
2008-09-05 13:50
Przeczytaj także: Nieobecność w pracy a złe warunki atmosferyczne
Powodem usprawiedliwionej absencji jest również wezwanie pracownika, w charakterze świadka lub strony, do stawiennictwa przez uprawniony do tego organ, a więc przez:
- organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony,
- organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego,
- sąd,
- prokuraturę,
- policję,
- organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia.
W takim wypadku przełożony powinien otrzymać imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się wystosowane przez jeden z wyżej wymienionych organów. Należy jednak pamiętać, aby dokument ten opatrzony był stosowną adnotacją potwierdzającą stawienie się na wezwanie.
Jeżeli natomiast pracownik odbywał podróż służbową w godzinach nocnych, zakończoną w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, a jednocześnie warunki podróży nie pozwalały mu na odpoczynek nocny, wystarczającym dowodem usprawiedliwiającym nieobecność będzie stosowne oświadczenie.
W jaki sposób i kiedy powiadomić o nieobecności?
Co do zasady, podwładny powinien uprzedzić przełożonego o powodzie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Co w sytuacji, kiedy nie udało mu się jej przewidzieć? Wówczas jest zobligowany do niezwłocznego poinformowania pracodawcy o przyczynach i przewidywanym okresie absencji. Nie może to jednak nastąpić później niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Sposób zawiadomienia przełożonego jest właściwie dowolny (o ile obowiązujące w danej firmie przepisy prawa pracy nie określają go w sposób szczególny). Można więc to zrobić osobiście, za pośrednictwem innej osoby, telefonicznie bądź za pośrednictwem innego środka łączności, czy też drogą pocztową. W tym ostatnim przypadku za datę zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego (§ 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia).
Może się jednak zdarzyć, że wyjątkowe okoliczności sprawią, że pracownik nie będzie w stanie dotrzymać terminu powiadomienia pracodawcy. Co wtedy? Nie należy się tu martwić na zapas. Jeżeli okoliczności te będą na tyle szczególne (np. obłożna choroba, brak lub nieobecność domowników, inne zdarzenie losowe) nieobecność może zostać i tak usprawiedliwiona. Trzeba jednak pamiętać, aby poinformować przełożonego o przyczynie i okresie nieobecności natychmiast po ustaniu powodu, który uniemożliwiał terminowe zawiadomienie (§ 2 ust. 3 rozporządzenia).
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl