eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPrawoPrawo pracyZmiana systemu czasu pracy a umowy o pracę

Zmiana systemu czasu pracy a umowy o pracę

2008-04-11 12:45

Rozważmy następujący przypadek: w naszej firmie stosujemy podstawowy system czasu pracy. Chcemy jednak zmienić go na system równoważny. Czy wymaga to dokonania zmian w umowach o pracę?

Przeczytaj także: Projekt zmian KP: ruchomy czas pracy i dłuższy okres rozliczeniowy

Zmiany systemu czasu pracy pracodawca dokonuje w układzie zbiorowym, regulaminie pracy lub obwieszczeniu. Nie musi natomiast zmieniać umów o pracę – chyba że dany pracownik miał w umowie zagwarantowane stosowanie wobec niego podstawowego systemu czasu pracy.

Systemy czasu pracy pracodawca wprowadza w przepisach zakładowych. Większość systemów czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym lub nie ma obowiązku wydania regulaminu pracy. Dotyczy to również systemu podstawowego i równoważnego.

Zmiana systemu czasu pracy = zmiana przepisów zakładowych

Zmiany systemu czasu pracy pracodawca dokonuje w trybie przewidzianym dla zmiany przepisów zakładowych. Jeśli pracodawca chce zmienić stosowany w zakładzie pracy system czasu pracy, musi dokonać odpowiednich zmian w przepisach zakładowych (układzie zbiorowym lub regulaminie pracy) bądź też w obwieszczeniu. Zmiany te musi wprowadzić w takim samym trybie, w jakim wydaje się wspomniane akty prawne. W przypadku układu zbiorowego konieczne zatem będzie zawarcie ze stroną związkową protokołu dodatkowego, w przypadku regulaminu pracy i obwieszczenia – ogłoszenie treści zmian na 2 tygodnie przed ich wejściem w życie (a jeśli w zakładzie działają związki zawodowe – podjęcie próby uzgodnienia z nimi treści zmian w regulaminie pracy).

A kiedy trzeba zmienić umowę?

Umowę o pracę trzeba zmienić, gdy były w niej dodatkowe gwarancje. Wyjątkowo dla wprowadzenia systemu równoważnego konieczne jest dokonanie zmian w umowie o pracę, jeśli pracodawca zagwarantował pracownikowi w umowie, że będzie w stosunku do niego stosowany system podstawowy. W takiej sytuacji pracodawca powinien albo zawrzeć z pracownikiem porozumienie zmieniające, albo też dokonać wypowiedzenia zmieniającego w zakresie stosowanego do pracownika systemu czasu pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 150 kp.


www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
  • Czas pracy

    Dzień dobry, mam pracownika na niepełny etat, który chce pracować na stanowisku sprzątaczki w środy i soboty. Jaki system czasu pracy i jak ...

  • Nadgodziny

    Witam. Pracuję w systemie równoważnym. Z okresem rozliczeniowym 4 miesięcznym. Od listopada przepracowałem do 9 stycznia 580 godzin. Od 11 ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: