Jakie zmiany dla małych firm w Kodeksie pracy?
2008-03-28 13:28
Przeczytaj także: Kodeks pracy 2016: jakie zmiany?
f. Rodzicielstwo nie pomoże
Jeśli zmiany wejdą w życie, sąd nie będzie już mógł przywrócić do pracy u mikropracodawcy nieprawidłowo zwolnionej pracownicy w ciąży lub na urlopie macierzyńskim. Będzie mógł co najwyżej zasądzić na jej rzecz niskie (maksymalnie 3-miesięczne) odszkodowanie. Dotyczy to także pracownika ojca wychowującego dziecko zwolnionego w trakcie wykorzystywania przysługującej mu części urlopu macierzyńskiego.
g. Okres wypowiedzenia nie zawsze będzie ustawowy
Gdyby mikroprzedsiębiorca zastosował krótszy niż ustawowy okres wypowiedzenia, to zgodnie z projektem ustawy, umowa się rozwiązałaby się z upływem tego skróconego okresu (pracodawcy groziłoby za to jedynie ewentualne wystąpienie PIP). Natomiast pracownik nie miałby prawa skracania okresu wypowiedzenia.
2. Umowy cywilnoprawne staną się dostępne dla każdego
Oprócz zmian dotyczących mikropracodawców, rząd planuje także wprowadzenie zmian dotyczących wszystkich pracodawców - w zakresie ułatwienia zawierania umów cywilnoprawnych. Zgodnie z projektem, z Kodeksu pracy ma zostać usunięty zakaz zastępowania umów o pracę umowami cywilnymi, jeśli praca jest wykonywana w ramach podporządkowania osobowego i organizacyjnego pracodawcy. Ponadto planuje się skreślenie zapisu, że zatrudnienie na określonych warunkach pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę umowy. Dodatkowo, inspektorzy pracy nie będą mogli sami występować do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy (np. jeśli w trakcie kontroli stwierdzą nieprawidłowości). Takie wystąpienie do sądu będzie możliwe dopiero za zgodą osoby zainteresowanej lub jej spadkobierców.
3. Krótszy okres wypłacania wynagrodzenia chorobowego
W chwili obecnej, pracodawcy płacą za pierwsze 33 dni choroby. Dopiero po tym okresie, dalsze świadczenia wypłacane są ze środków ZUS-u. Rząd planuje skrócenie okresu wypłacania wynagrodzenia chorobowego do 14 dni, przez co ZUS przejmie obowiązek finansowania świadczeń już od 15 dnia choroby.
Podstawa prawna
- rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy i ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy z 25 lutego 2008 r.
Portal Kadrowy - odpowiedzi ekspertów prawa pracy. Porady wraz z podstawą prawną otrzymasz na skrzynkę. Dajemy gwarancję profesjonalnej odpowiedzi. W portalu do pobrania m.in. wzory, wskaźniki, kalkulatory, akty prawne.
1 2
oprac. : Portal Kadrowy