Niepełny etat: jaki limit godzin ponadwymiarowych?
2008-03-07 13:18
Przeczytaj także: Limit godzin ponadwymiarowych niepełnoetatowca - wzory
Metody ustalania limitu godzin ponadwymiarowychZ postanowień Kodeksu pracy wynika, że strony ustalają w umowie o pracę z pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy dopuszczalną liczbę godzin pracy, ponad określony w umowie wymiar czasu pracy, którego przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku jak za pracę w godzinach nadliczbowych. Przepisy nie wskazują, w jaki sposób określić ów limit. Dlatego przyjmuje się, że strony mają prawo w tym przypadku posłużyć się różnymi technikami. Mogą to uczynić np.:
- w odniesieniu do dobowego wymiaru czasu pracy (jeśli, przykładowo, dla pracownika niepełnoetatowego wynosi on 2 godzin dziennie, można postanowić, że dodatek jak za nadgodziny otrzyma on po przekroczeniu 4. godziny pracy na dobę),
- przyjmując za punkt odniesienia tygodniowy wymiar czasu pracy (np. dla niepełnoetatowca 10 godzin na tydzień - dodatki po przekroczeniu 25 godzin tygodniowo),
- przez odwołanie się do wyższego wymiaru etatu niż określony w danej umowie (przykładowo pracownik jest zatrudniony na ¼ etatu, a dodatki ma otrzymać po przekroczeniu miesięcznego wymiaru czasu pracy obowiązującego przy ½ etatu).
Odnosząc się do limitu dobowego, pracownikowi zatrudnionemu na ¼ etatu i pracującemu po 2 godziny dziennie w umowie o pracę należy wskazać taki limit godzin ponadwymiarowych, aby mieścił się w przedziale pomiędzy niepełnym a pełnym wymiarem czasu pracy. Dla tego pracownika będzie to więc limit dobowy między 3. a 8. godziną pracy. Może to być np. 4. godzina. Może to też być 7. godzina, za którą pracownikowi będzie przysługiwał, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Ustawodawca pozostawił stronom umowy o pracę pewną swobodę w ustaleniu liczby godzin dla pracownika, zatrudnionego na niepełny etat. Istotne jest jednak, że limit ten powinien być ustalony poniżej normy ustawowej. Nie może to być więc 9. godzina, gdyż taka z mocy przepisów Kodeksu pracy, generalnie w podstawowym systemie czasu pracy, jest pracą w godzinach nadliczbowych.
Podstawa prawna:
- art. 129 § 1, art. 151 § 1, § 5, art. 1511 § 1 kp
www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych. Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailowe.
oprac. : KadryOnline