Praca w szczególnych warunkach i charakterze
2007-07-21 00:36
Przeczytaj także: Emerytury pomostowe dla leśnika i przedszkolanki?
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) postuluje do rządu, aby w projekcie ustawy o emeryturach pomostowych była definicja o szczególnych warunkach pracy. Przepisy wygasną z końcem 2007 roku. OPZZ chce, żeby zostały wydłużone do 2011 roku. Projekt ten popierają również pracodawcy.Rząd zaprezentował nową definicję pracy w szkodliwych warunkach. Emerytura pomostowa będzie przysługiwała pracownikowi, który pracuje w szczególnych warunkach w pełnym wymiarze czasu pracy.
Szczególne warunki pracy to praca w ekstremalnych warunkach środowiska determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi. W założeniu przyjęto, że z dużym prawdopodobieństwem praca w trudnych warunkach może powodować nieodwracalne negatywne skutki zdrowotne mimo stosowania profilaktyki zapobiegawczej. Pracodawca jest w obowiązku ograniczyć do minimum działanie niebezpiecznych czynników pracownikom wykonującym pracę w trudnych warunkach, oraz zapewnić odpowiednie środki techniczne i medyczne.
Druga definicja pracy w szczególnym charakterze zaproponowana przez rząd określa pracę związaną ze szczególną odpowiedzialnością pracownika. Praca musi wymagać szczególnej sprawności psychofizycznej pracownika, gdyż może to warunkować bezpieczeństwem publicznym. Jednakże spadek sprawności psychofizycznej pracownika wynikać będzie z przyczyn naturalnych, czyli z procesu starzenia się.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych nie akceptuje zaproponowanej wersji definicji pracy. Budzącą wątpliwość kwestią jest sytuacja, gdy pracownicy wykonujący takie same prace, ale zatrudniani w różnych przedsiębiorstwach, będą niejednakowo traktowani. Z nowej definicji wynika również, że trudne warunki środowiska pracy to skumulowanie wielu czynników ryzyka, które mają występować łącznie. To może spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia pracowników zatrudnionych w ekstremalnych warunkach.
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) niepokoi fakt, że rząd do końca 2007 roku nie zdąży zatwierdzić ustawy o emeryturach pomostowych. Jeśli tak się stanie, to z dniem 1 stycznia 2008 r. tylko górnicy pracujący pod ziemią będą uprawnieni do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Inne grupy pracowników wykonujących prace w warunkach szczególnych pracy i w szczególnym charakterze nie będą miały prawa do emerytury pomostowej. Pracownicy owi będą musieli pracować do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.
Zdaniem wicepremiera Gosiewskiego projekt przewiduje negocjacje definicji pracy w szczególnym charakterze i w szczególnych warunkach. Podstawą do dyskusji nad całą ustawą będą wynegocjowane założenia, które przyczynią się do dopuszczania uprawnionych pracowników do emerytury pomostowej. Projekt ustawy będzie gotowy do 31 lipca. Rząd liczy na porozumienie ze stroną społeczną w kwestii emerytur pomostowych.
W opinii prezesa ZUS Pawła Wypycha przedłużanie dotychczasowych rozwiązań jest niebezpieczne i nie daje gwarancji wypracowania nowych przepisów do kolejnego terminu.
oprac. : Anna Maria Sierpińska / eGospodarka.pl